Black Mirror i Czarne Lusterko

Awatar użytkownika
Pabfer
USER DEKADY i Prowadzący Facebooka

Black Mirror i Czarne Lusterko

Post autor: Pabfer » 2018-01-22, 14:09

OPIS:
Brytyjsko-amerykańska satyra krytykująca współczesne problemy w oryginalny sposób- wyolbrzymia je do granic absurdu i osadza akcję w przyszłości- wyolbrzymienie problemów tłumaczy rozwojem technologicznym. Technologia odkrywa tu bardzo ważną rolę, jednak jest to bardziej thriller psychologiczny niż sci-fi. Technologia jest tylko tłem dla istniejących już problemów moralnych. W dwóch odcinkach te problemy moralne nie są nawet związane z technologią, a technologia jedynie napędza akcję i umożliwia pewne wydarzenia. W ramach promocji 4. Sezonu Black Mirror powstał polski miniserial produkowany również przez Netflix, ale do obejrzenia za darmo na YouTube. Serial stworzyli polscy youtuberzy, ale ci lepsi, nie pajace. Każdy odcinek to odrębna historia. (opis autorski)

MOJA OCENA:

Serial jest bardzo mocny i dlatego nie każdemu się spodoba, ale moim zdaniem właśnie w tym tkwi jego siła. Im bardziej zszokuje się widza, tym mądrzej się będzie zachowywać w prawdziwym życiu. Ja już wyciągnąłem morał z kilku odcinków- niestety z kilkoma bohaterami się utożsamiam i niestety nie wszyscy z nich są pozytywni- i chcę żyć w inteligentniejszy sposób, w sposób szczerszy i lepszy dla otoczenia. Każdy odcinek oceniam na 10/10. Te 2 odcinki, w których technologia była mniej ważna niż w pozostałych, wypadły minimalnie gorzej, ale i tak były bardzo wartościowe. O dziwo polska wersja odbiega od oryginału tylko pod względem realizacji technicznej, natomiast scenariuszowo to taki sam majstersztyk. Mnie polska wersja zszokowała trochę mniej niż zagraniczna, ale tylko trochę. Podobały mi się zabiegi w 4. sezonie, które połączyły odrębne historie w jedną, to słabe łączenie, ale zawsze. W s-04 e02 okazało się, że bohaterowie s03 e05 są bohaterami serialu lub filmu (bardziej obstaję przy serialu, bo Black Mirror to serial) oglądanego przez ludzi z 04 e02. S04 e06 opowiada o muzeum, w którym znajdują się eksponaty ze wszystkich poprzednich odcinków poza s01 e02, bo bohaterowie z s01 e02 to bohaterowie komiksu znanego ludziom z S04 e06. Reszta wydarzeń tworzy 1 świat- a ja myślałem, że każdy odcinek dzieje się w innym świecie- wszystko na to wskazywało. Mam wiele refleksji co do tego serialu i moim pierwotnym planem było napisanie posta na kilka stron A4, ale stwierdziłem, że każdy musi odebrać ten serial na swój sposób i każdy pomyśli o trochę czymś innym, a ja nie będę nikomu narzucać mojego sposobu myślenia- to ogranicza. Jeśli ktoś dopiero chce zacząć oglądać, to 1. odcinek jest w innym stylu niż reszta- uprzedzam (czy też raczej- pocieszam). Liczę na Black Mirror 5 i Czarne Lusterko 2, ale wiem, że jeśli się ukażą, to pewnie dopiero za kilka lat. Jednak nie pospieszam, stawiam na jakość, niech to będzie jak najbardziej inteligentne- to priorytet!

Kizior, Vito, Bździuch i oczywiście cała reszta- zapraszam do dyskusji :D
lukaszlipinski, myślę, że tobie też się to może spodobać, filozoficzna duszo :D
Obrazek
Awatar użytkownika
Kizior
Typer Sezonu

Re: Black Mirror i Czarne Lusterko

Post autor: Kizior » 2018-01-22, 18:00

Obejrzałem raptem trzy odcinki w całości a zaczynałem więcej.
- ten o porwaniu księżniczki
- komórkowych zombie co polują na innych
- świadomości męża w sztucznym ciele.
I gdyby wszystkie odcinki były jak ten pierwszy to bym pewnie oglądał regularnie.
Tak to mam cały czas wrażenie że gdzieś to już wszystko widziałem w innych produkcjach.
- Panie, nie dam bo nie mam, nawet jakbym chciał dać to nie dam bo mnie wyżarli do zera, do cna !
- Ale kto pana wyżarł ?
- Jak to kto, Pażdziochy biznesmeny zasrane...
- To u pana też byli ?
Awatar użytkownika
Pabfer

Post autor: Pabfer » 2018-01-22, 18:03

W prawdziwym życiu to widziałeś, tylko na szczęście jeszcze nie w tak absurdalnej formie, ale niestety możliwe, że to kwestia czasu...
Oczywiście poza tym sci-fi i krytyka technologii nie są niczym nowym, ale tutaj nowy jest dla mnie sposób realizacji.
Obrazek
Awatar użytkownika
Kizior
Typer Sezonu

Post autor: Kizior » 2018-01-22, 18:06

Wszystko już było - np. w takim filmie z Robinem Williamsem gdzie chip wsadzony do głowy noworodka rejestrował całe jego życie a potem po śmierci robiono z tego film na pogrzeb. Więc wszystko już było.
- Panie, nie dam bo nie mam, nawet jakbym chciał dać to nie dam bo mnie wyżarli do zera, do cna !
- Ale kto pana wyżarł ?
- To u pana też byli ?
Awatar użytkownika
Pabfer

Post autor: Pabfer » 2018-01-22, 18:20

Tak, to żadne odkrycie Ameryki. Widzę podobieństwa do Sekretnego Życia Waltera Mitty, Wonder Boy, Klik i robisz co chcesz oraz wielu innych, ale w dzisiejszych czasach trudnych dla filmowców, a jednak paradoksalnie złotych dla widzów, docenia się oryginalne podejście do tematu, a tutaj podejście jest zdecydowanie inne i ciekawe.
Obrazek
Awatar użytkownika
Kizior
Typer Sezonu

Post autor: Kizior » 2018-01-22, 18:21

Sekretnego Życia Waltera Mitty
A tu co takiego było ?
- Ale kto pana wyżarł ?
- To u pana też byli ?
Awatar użytkownika
Pabfer

Post autor: Pabfer » 2018-01-22, 18:23

Obejrzyj sobie USS Calister- s04 e01. Więcej nie zaspoileruję. Tylko w tamtej komedii to było urocze, a tu jest przerażające jak cała reszta serialu.
Obrazek
Awatar użytkownika
Kizior
Typer Sezonu

Post autor: Kizior » 2018-01-22, 18:26

A daj mnie pan spokojnie obejrzeć Koronę Królów !

Najlepszy odcinek Black Mirror to byłby taki że pan zamieniasz się świadomością z Barcisiem i grasz w Miodowych Latach jako człowiek-ćma.
- Ale kto pana wyżarł ?
- To u pana też byli ?
Awatar użytkownika
Pabfer

Post autor: Pabfer » 2018-01-22, 18:29

To nakręć :-P
Obrazek
Awatar użytkownika
Kizior
Typer Sezonu

Post autor: Kizior » 2018-01-22, 18:30

Ale to też już gdzieś było, gościu patrzy w telewizor i widzi siebie, potem idzie do telewizji żeby mu oddali jego tożsamość. Wszystko już było.
- Ale kto pana wyżarł ?
- To u pana też byli ?
Awatar użytkownika
Pabfer

Post autor: Pabfer » 2018-03-13, 15:27

https://www.antyradio.pl/Film/Seriale/B ... ialu-20879

https://www.spidersweb.pl/rozrywka/2018 ... ck-mirror/

Będzie 5. sezon!!! Tylko szkoda, że chwilowo newsy składają się z jakiegoś pitu pitu, a nie konkretów. Czekam z niecierpliwością!
Obrazek
Awatar użytkownika
Pabfer

Post autor: Pabfer » 2018-05-29, 20:50

https://m.youtube.com/watch?v=rSBJKw36Hu4#

Twórcy Black Mirror przewidzieli przyszłość. Przerażające, ale niestety nie dziwne.
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Seriale zagraniczne”