Psy (1992)

Dyskusje o polskich filmach.
Awatar użytkownika
Ferdas20
Moderator
Moderator
Posty: 2644
Rejestracja: 2011-03-24, 19:48
Lokalizacja: Suwałki

Psy (1992)

Post autor: Ferdas20 » 2016-05-28, 14:56

Psy – polski film fabularny (sensacyjny) z 1992 w reżyserii Władysława Pasikowskiego. Polska premiera odbyła się 20 listopada.

Jest rok 1990. Grupa byłych oficerów PRL-owskiej Służby Bezpieczeństwa po przejściu weryfikacji zostaje wcielona do oddziałów policji w powstającej Rzeczypospolitej Polskiej. Jednym z nich jest Franz Maurer, SB-ek „po przejściach”, porzucony przez żonę, ma kłopoty z odnalezieniem się w nowej rzeczywistości. Jego przyjaciel, Olgierd Żwirski, który nie przechodzi pomyślnie weryfikacji, zostaje bez pracy. W trakcie jednej z pierwszych policyjnych akcji skierowanych przeciwko międzynarodowej grupie przestępczej, w nowych służbach oddział Franza niespodziewanie spotyka się ze zbrojnym oporem przestępców – w strzelaninie zostaje zabitych dwóch funkcjonariuszy. Oficer domyśla się, że na tak brawurowy krok mogli się zdobyć tylko dawni pracownicy służb specjalnych. Maurer poprzysięga zemstę, postanawia pomścić swoich kolegów i jednocześnie pragnie pomóc Olgierdowi wrócić do czynnej służby. Nie wie jednak, że ten został już zwerbowany przez grupę przestępczą, z którą Maurera czeka rozgrywka.


Świetny film, klasyka polskiego kina. Przede wszystkim wielka kopalnia świetnych cytatów głownie z Franza Mauera. Dobry początek filmu ze sceną z Franzem przed komisją weryfikacyjną. Niezłe było jak Nowy chciał ich podkablować z tym paleniem akt i jak Olo strzelał do niego na wysypisku. W ogóle Pazura świetnie zagrał, te jego teksty, reakcje. Moja ulubiona scena to ta ze strzelaniną w hotelu. Jak Jerzyk z Dziadkiem dobijali się do drzwi i potem teksty postrzelonego Jerzyka Co to kur... jest i na końcu jak zastrzelili Młodego i Studenta. Świetny był Morawiec w scenie w szpitalu, w jaki wpadł szał na Franza. Dalej również świetnie poprowadzona fabuła z tym jak Olo grał na dwa fronty. Świetna scena na koniec w fabryce jak Franz ich dopadł i na koniec kultowe W imię zasad skur...
Obrazek
Awatar użytkownika
Bździuch
Ferdynand Kiepski
Ferdynand Kiepski
Posty: 1593
Rejestracja: 2016-09-04, 20:13

Re: Psy (1992)

Post autor: Bździuch » 2018-09-03, 21:09

Klasyka polskiego kina. Dla odmiany nie przeceniona. Dobre kino akcji z prosto, ale dobrze zarysowanymi postaciami i przemyślanymi, dziś kultowymi tekstami. Widać bardzo duże wpływy kina amerykańskiego. Bardzo dobrze ukazane zmiany społeczne po 89. Uwielbiam scenę z hotelem, choć w rzeczywistości to biurowiec nie hotel z tego co pamiętam ;-), tak samo scenę z komisją.

Co ciekawe najsłynniejsze zdanie z tego filmu to "Co ty wiesz o zabijaniu" które nigdy w tym filmie się nie pojawiło :-P. Jak i zresztą w żadnym innym z Lindą.

Solidne kino 8/10.
''i człowiek odkrył jak krzesać ogień. Prawdopodobnie zginął na stosie, którego nauczył swoich braci rozpalać''
A.Rand


ZAPRASZAM:
Moja gra PC o Kiepskich (KLIK)
I mój najnowszy scenariusz (KLIK)

Jeb*ć TVN
ODPOWIEDZ

Wróć do „Filmy polskie”