Niespotykanie Spokojny Człowiek

Dyskusje o polskich filmach.
WWEF
Halinka
Halinka
Posty: 134
Rejestracja: 2011-03-22, 11:43

Niespotykanie Spokojny Człowiek

Post autor: WWEF » 2012-03-20, 09:03

Obrazek

Film fabularny - telewizyjny
Produkcja: Polska
Rok produkcji: 1975
Premiera: 1975. 12. 24
Dane techniczne: Barwny. 56 min.


Twórczość Stanisława Barei dzieli się zwykle na dwa okresy. Pierwszy obejmuje lata sześćdziesiąte. Jego plonem są lekkie, przyjemne komedie sytuacyjne, zatrącające o bulwarową farsę i wodewil. W latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych beztroski "śmiech dla śmiechu" ustąpił miejsca "śmiechowi z podtekstami" - zjadliwej ironii i kpinie z peerelowskiej rzeczywistości, satyrze na narodowe przywary, posuniętej nierzadko aż do surrealizmu. Do tego drugiego nurtu należy "Niespotykanie spokojny człowiek" - niespełna godzinny film telewizyjny, powstały jakby "na uboczu" kinowych produkcji Barei. Tytułowym bohaterem tego niedługiego utworu jest Stanisław - rolnik, który po wojnie przywędrował z zabużańskiej wsi na Ziemie Odzyskane. Tu - podobnie jak Kargul i Pawlak, których notabene przypomina - założył gospodarstwo i teraz po latach przyszło mu desperacko walczyć o to, by jego syn Tadeusz nie wywędrował do miasta i przejął po nim schedę. A walka to trudna, gdyż młodzieniec zakochał się w robotnicy z fabryki włókienniczej i planuje ślub. Stanisław - człowiek złotego serca i wielkiej porywczości (choć sam się do tego nie przyznaje) postanawia do tego nie dopuścić. W tym celu podejmuje działania, które wywołują mnóstwo tragikomicznych nieporozumień.

Ekipa

Reżyseria: Stanisław Bareja
Współpraca reżyserska: Romuald Staszkiewicz, Jerzy Owczaczyk, Ewa Bieszcz
Scenariusz: Andrzej Mularczyk
Zdjęcia: Andrzej Ramlau
Współpraca operatorska: Jan Janczewski, Jerzy Białek, Ludwik Stanisławski
Scenografia: Ryszard Potocki, Adam Kopczyński
Współpraca scenograficzna: Marian Danisz
Dekoracja wnętrz: Marek Iwaszkiewicz
Kostiumy: Danuta Kowner
Współpraca kostiumograficzna: Beata Banasik
Muzyka: Waldemar Kazanecki
Dyrygent: Waldemar Kazanecki
Konsultacja muzyczna: Anna Iżykowska
Dźwięk: Leszek Wronko
Współpraca dźwiękowa: Zbigniew Przygodzki, Włodzimierz Wiśniewski
Montaż: Alina Faflik
Współpraca montażowa: Aurelia Rut
Charakteryzacja: Jadwiga Świętosławska
Współpraca charakteryzatorska: Ewa Wende
Kierownictwo produkcji: Stefan Adamek
Kierownictwo produkcji II: Andrzej Smulski
Współpraca produkcyjna: Zdzisław Mrozowicz, Bolesław Borowicz, Wojciech Nowicki
Produkcja: Zespół Filmowy Pryzmat
Atelier: Wytwórnia Filmów Fabularnych (Łódź)
Laboratorium: Wytwórnia Filmów Fabularnych (Łódź)


Obsada aktorska: Janusz Kłosiński (Stanisław Włodek), Ryszarda Hanin (Aniela Włodkowa), Małgorzata Potocka (Helenka), Janina Sokołowska (Ula, narzeczona Tadka), Marek Frąckowiak (Tadek, syn Włodków), Jerzy Turek (kierowca ciężarówki), Stanisław Tym (kapitan Tadeusz Zwoźniak, dowódca Tadka), Ludwik Benoit (strażnik w fabryce), Hanna Bedryńska (sędzina), Jerzy Krasuń (żołnierz Roman, kolega Tadka), Zofia Wilczyńska (pracownica hotelu robotniczego), Ewa Adamska (barmanka w restauracji, w której zorganizowano wigilię dla samotnych; pojawia się także wśród dziewcząt - mieszkanek internatu; nie występuje w czołówce), Jan Bareja (chłopiec porwany z autobusu na wesele; nie występuje w napisach), Jerzy Cnota (Mietek, ojciec dziecka Helenki; nie występuje w czołówce), Zdzisław Jóźwiak (kierowca autobusu; nie występuje w napisach), Eugeniusz Wałaszek ("gość" na weselu; nie występuje w czołówce)
Socjalizm jest to ustrój, w którym bohatersko pokonuje się trudności nieznane w żadnym innym ustroju! - Stefan Kisielewski
ODPOWIEDZ

Wróć do „Filmy polskie”