Kiepscy realistyczny czy przerysowany świat Polaków ?

Dyskusje o serialu przed telewizorem marki Okil, czyli luźne pogawędki

Kiepscy realistyczny czy przerysowany świat Polaków?

Realistyczny
12
32%
Przerysowany
26
68%

Liczba głosów: 38
Awatar użytkownika
Vito_Corleone
Ferdynand Kiepski
Ferdynand Kiepski

Kiepscy realistyczny czy przerysowany świat Polaków ?

Post autor: Vito_Corleone » 2013-03-11, 14:35

Zastanawia mnie wasza opinia na temat pytania postawionego w opisie.

Moim zdaniem świat w Kiepskich od dawna jest już bardzo przerysowany i naprawdę ciężko się doszukać jakiś prawdziwych zachowań Polaków. Za Okiła było tego znacznie więcej.
Chciałbym trochę rozruszać to forum bo panuje tutaj straszna posucha więc proszę o udział w dyskusji :)
Obrazek
Sara 666

Re: Kiepscy realistyczny czy przerysowany świat Polaków ?

Post autor: Sara 666 » 2013-03-11, 16:36

Ciekawy temat. Z jednej strony Kiepscy przedstawieni są jako normalna, prosta rodzina * (w przeciwieństwie do innych seriali, gdzie wszyscy są młodzi, piękni, bogaci, mają super robotę, a cały dzień po domu chodzą w szpikach i drogich ciuchach), czyli nie są specjalnie bogaci, po domu chodzą ubrani normalnie (jakiś stary sweter/ bluzka, laczki), mieszkają w starej kamienicy, bo nie stać ich na nic lepszego, nie mają auta (w innych serialach nawet niby biedni studenci mieszkają w ekskluzywnych domach/ mieszkaniach), mają jakiś stary telewizor zamiast 42-calowej plazmy. Z drugiej ich przygody są strasznie przejaskrawione, bo dzieją się "rzeczy o których się fizjologom nie śniło" - dawniej gwałty kosmitów, trumna dla Babki z tapczanu, fantastyczne stwory, przemiany postaci (np. Babka w odcinku "Doktor Śledzik i mister Zgredzik" lub "Druga młodość" lub Boczek w odcinku "Łzy Wasyla"), podróże w czasie, śpiewająca kapusta, żywa pizza itd., teraz latanie na łóżku napędzanym przez rower, ogromna piwnica z winami w małym pustostanie, UFO (chociaż kiedyś też takie wątki się pojawiały) i inne. Wiadomo, że to sitcom, więc rzeczy nierealne mogą występować. Stare złote biznesy Ferdka też nie były zwyczajne, bo założenie własnego interesu to masa różnego rodzaju procedur. Więc jednoznacznie nie da się stwierdzić, jak to z nimi jest.
I to pierwsze (wygląd postaci i ich mieszkania) dotyczy głównie starych odcinków, bo za Yoki wszystko staje się coraz bardziej odbiegające od realiów Polaków, którzy utrzymują rodzinę z jednej skromnej pensji. Okropnie przejaskrawiona jest Jolaśka, takiej debilki (mając na uwadze wygląd i zachowanie) chyba nie ma nawet w największych obyczajowych gniotach... :roll:

* Nie dotyczy Jolaśki i nowego Waldka, ale to w ogóle jakieś nieporozumienie.
Awatar użytkownika
Vito_Corleone
Ferdynand Kiepski
Ferdynand Kiepski

Post autor: Vito_Corleone » 2013-03-11, 18:24

Kiepska666 pisze:Ferdka też nie były zwyczajne, bo założenie własnego interesu to masa różnego rodzaju procedur. Więc jednoznacznie nie da się stwierdzić, jak to z nimi jest.
Nie jest nigdzie powiedziane że Ferdek gdzieś rejestrował te biznesy :) Możliwe że działał jak tzw szarlatan :) I przecież w serialu mogli to przyspieszyć.

Dzięki za pierwszy post :)
Obrazek
Awatar użytkownika
Ferdas20
Moderator
Moderator

Post autor: Ferdas20 » 2013-03-11, 19:22

Kiedyś sama rzeczywistość serialowa była realistyczna tyle, że z czasami nierealnymi wydarzeniami. Obecnie raczej rzeczywistość przedstawiona w serialu jest przerysowana i sztuczna, chociaż oczywiście nie aż tak jak w obyczajówkach.
Obrazek
Awatar użytkownika
havanalagila
Edzio Listonosz
Edzio Listonosz

Post autor: havanalagila » 2013-03-11, 19:59

Jeśli chodzi o biznesy Ferdka to wiadomo, że on nigdy niczego nie rejestrował, wszystko było zawsze na czarno. I tu też była ukazana typowa cecha niektórych polaków, którzy zamiast podjąć sie uczciwej pracy wolą kombinować jak tu "zarobić żeby sie nie narobić" ;-)
Obrazek
Kiepski nie kaktus - pić musi

Kiedy rękie wkładam ukradkiem między twoje nogi czuje jak gorąco mi sie robi
Awatar użytkownika
Kizior
Typer Sezonu

Post autor: Kizior » 2013-03-11, 23:20

Kiedyś bardziej Kiepscy trzymali się ziemi a dziś są rodzinką z cyklu s-f. Fryzury Jolasi, zachowanie, laptopki i smartfony.
- Panie, nie dam bo nie mam, nawet jakbym chciał dać to nie dam bo mnie wyżarli do zera, do cna !
- Ale kto pana wyżarł ?
- Jak to kto, Pażdziochy biznesmeny zasrane...
- To u pana też byli ?
Awatar użytkownika
Felipe
Edzio Listonosz
Edzio Listonosz

Post autor: Felipe » 2013-03-11, 23:50

Nie przesadzajmy, dzisiaj komputer czy smartphone to nie jest jakieś dobro luksusowe.
"Jeszcze jeden numer taki,a wypruje z pana flaki!"
Awatar użytkownika
Kizior
Typer Sezonu

Post autor: Kizior » 2013-03-12, 01:10

Felipe pisze:Nie przesadzajmy, dzisiaj komputer czy smartphone to nie jest jakieś dobro luksusowe.
Owszem, przy pracujących osobach a nie bezrobotnych degeneratach.

Przecież nawet już babcinej rentki nie mają a luksusy posiadają.
- Panie, nie dam bo nie mam, nawet jakbym chciał dać to nie dam bo mnie wyżarli do zera, do cna !
- Ale kto pana wyżarł ?
- To u pana też byli ?
toyotaa33

Post autor: toyotaa33 » 2013-03-12, 19:04

Felipe pisze:Nie przesadzajmy, dzisiaj komputer czy smartphone to nie jest jakieś dobro luksusowe.
Toć kiepscy to skrajna patologia, po prostu bardziej w telewizji sie degeneratów nie da przedstawić bo stałoby sie to niesmaczne. Chory alkoholik i jego żona pielęgniarka mający takie luksusy? Ciekawe skąd?
Ostatnio zmieniony 2013-03-12, 19:05 przez toyotaa33, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
PharellMan
ZBANOWANY
ZBANOWANY

Post autor: PharellMan » 2013-03-12, 19:47

toyotaa33 pisze:Chory alkoholik i jego żona pielęgniarka mający takie luksusy? Ciekawe skąd?
No, na lusksuy to ich stać nie powinno, ale nie zapominajmy, że Waldek trochę jeszcze dolarów ma i Paździoch czasem kopsnie 5 złoty na browara. :-P
Awatar użytkownika
Kizior
Typer Sezonu

Post autor: Kizior » 2013-03-12, 19:49

Dolary ? Jakie dolary, Jolasia mu wszystkie wydoiła w miesiąc.
A jej fryzury ile muszą kosztować ? 300 zł !
- Ale kto pana wyżarł ?
- To u pana też byli ?
Mootz

Post autor: Mootz » 2013-03-13, 10:43

Oczywiście, że przerysowany. Realistyczni "Kiepscy" byliby bardzo dołujący.
Bezrobotny alkoholik z niepełnym podstawowym wykształceniem i jego żona harująca na etacie pielęgniarki. Ile ona może wyciągnąć? 1600 z nadgodzinami. Sąsiad typowy, wysuszony "społeczniak" osiedlowyi drugi otyły kawaler w średnim wieku, pracujący w rzeźni. Synalek debil, jąkała i pantofel i jego żona zabierająca mu całą wypłatę.

BTW Kiedyś w FiM pisali, że Okiła ma zastąpić Smarzowski. Byłem przerażony. :-D

Co do tych luksusów w postaci Tableta czy laptopa, to bym nie przesadzał.
Teraz to norma nawet w najbardziej patologicznych rodzinach (wiem, bo sam je sprzedaje)
Ostatnio zmieniony 2013-03-13, 10:47 przez Mootz, łącznie zmieniany 1 raz.
mazalas
Edzio Listonosz
Edzio Listonosz

Post autor: mazalas » 2013-03-13, 13:06

Przerysowanie, ale dające wiele do myślenia.
Myśle że analiza finansów nie ma tu nic do rzeczy, w końcu to tylko komedia a nie tasiemiec.
maxyman42
Edzio Listonosz
Edzio Listonosz

Post autor: maxyman42 » 2013-03-13, 21:19

Zdecydowanie przerysowany. Raczej w normalnym świecie nie ma żywej pizzy, od kiwi nikt nie mądrzeje, a kukła Babki nie ożywa. Ale takie przerysowanie to wielki plus i rdzeń serialu. W końcu to serial komediowy, więc problemy Polaków trzeba przedstawić w krzywym zwierciadle. Jest to zabieg konieczny do podkreślenia naiwności, zabobonu czy innych przywr naszego narodu. Zresztą tak robił ze swoimi serialami Śp. Stanisław Bareja (wielki mistrz - szacunek), który też wyolbrzymiał problemy i idiotyzmy PRL-u. Efekt chyba wszyscy znamy - świetny. Tak samo, gdyby Kiepscy nie byli przerysowani nikt by o nich już dzisiaj nie pamiętał. Po prostu ukazanie czegoś nierealistycznie daje dużo do myślenia i ukazuje nasze prawdziwe oblicze. Problemy ukazane wprost można zobaczyć w każdym programie interwencyjnym.
lukin
Boczek
Boczek

Post autor: lukin » 2013-03-14, 17:53

Gdyby serial był w stu procentach realistyczny byłby nudny... Własnie taki mały dystans pomiędzy realnością... a fantazją scenarzystą sprawia coś nie powtarzalnego. Przecież z przymrużeniem oka należy traktować ten serial jak i inne komedie... ;) Przerysowanie sprawia także, że jest śmieszniej.
Awatar użytkownika
Mike Tytla
Ferdynand Kiepski
Ferdynand Kiepski

Post autor: Mike Tytla » 2013-03-14, 20:53

lukin pisze:Gdyby serial był w stu procentach realistyczny byłby nudny... Własnie taki mały dystans pomiędzy realnością... a fantazją scenarzystą sprawia coś nie powtarzalnego. Przecież z przymrużeniem oka należy traktować ten serial jak i inne komedie... ;) Przerysowanie sprawia także, że jest śmieszniej.
Dokładnie tak. To samo dotyczy nielubianych przez większość greenboxów. Mi one nawet nie przeszkadzają specjalnie, powiem więcej, dziwnie bym się czuł gdyby kręcili w prawdziwym plenerze. Zupełnie nie pasowałoby to do groteskowej formy serialu. Nawet te wpadki, które popełniają (może nawet celowo) scenarzyści jestem w stanie wybaczyć, bo przecież serial ten nie ma być realistyczny tak jak telenowele typu M jak Miłość, gdzie starzy Mostowiakowie w pierwszym odcinku (2000) obchodzili 40. rocznicę ślubu, a ostatnim tegorocznym konsekwentnie 53. rocznicę. W Kiepskich taka dokładność, nie ma miejsca. Twórcy jak widzimy żonglują datami, wiekiem bohaterów i mają nie powiem gdzie realizm. W jednym odcinku Malinowska umiera, a w następnym jak gdyby nigdy nic ożywa. Właściwie też na tym w pewnym sensie polega komizm serialu, jego absurdalność.
Pocałuj mnie w dupę, Marian!
Awatar użytkownika
Kizior
Typer Sezonu

Post autor: Kizior » 2013-03-14, 23:43

Michelangelo pisze: Dokładnie tak. To samo dotyczy nielubianych przez większość greenboxów. Mi one nawet nie przeszkadzają specjalnie, powiem więcej, dziwnie bym się czuł gdyby kręcili w prawdziwym plenerze. Zupełnie nie pasowałoby to do groteskowej formy serialu.
Scena pod trzepakiem czy z krasnalami Boczka nie pasowała do serialu ?
Przecież wręcz przeciwnie, zresztą jakoś wszystkie inne seriale komediowe odbywają się bez takich "efektów".
- Ale kto pana wyżarł ?
- To u pana też byli ?
Awatar użytkownika
Mike Tytla
Ferdynand Kiepski
Ferdynand Kiepski

Post autor: Mike Tytla » 2013-03-15, 07:58

Kizior pisze:
Michelangelo pisze: Dokładnie tak. To samo dotyczy nielubianych przez większość greenboxów. Mi one nawet nie przeszkadzają specjalnie, powiem więcej, dziwnie bym się czuł gdyby kręcili w prawdziwym plenerze. Zupełnie nie pasowałoby to do groteskowej formy serialu.
Scena pod trzepakiem czy z krasnalami Boczka nie pasowała do serialu ?
Przecież wręcz przeciwnie, zresztą jakoś wszystkie inne seriale komediowe odbywają się bez takich "efektów".
Ale to co innego, bo wtedy w ogóle był inny klimat. Myślę, że do klimatu obecnych odcinków greenboxy jak najbardziej pasują.
Pocałuj mnie w dupę, Marian!
Awatar użytkownika
Kizior
Typer Sezonu

Post autor: Kizior » 2013-03-15, 17:31

To greenboxy robią klimat serialu a nie się do niego dopasowują.
- Ale kto pana wyżarł ?
- To u pana też byli ?
Awatar użytkownika
PharellMan
ZBANOWANY
ZBANOWANY

Post autor: PharellMan » 2013-03-16, 10:06

Kizior pisze: zresztą jakoś wszystkie inne seriale komediowe odbywają się bez takich "efektów".
W wielu amerykańskich sitcomach używają greenboxów.
Marciosss
ZBANOWANY
ZBANOWANY

Post autor: Marciosss » 2013-03-16, 11:36

PharellMan pisze:
Kizior pisze: zresztą jakoś wszystkie inne seriale komediowe odbywają się bez takich "efektów".
W wielu amerykańskich sitcomach używają greenboxów.
Tak ale tam wyglądają realistycznie i dobrze np. w Teorii Wielkiego Podrywu (rzadko ale się pojawiają) czy Magazyn 13 (to nie sitcom ale duża część akcji dzieje się w greenboxie)
Awatar użytkownika
mitchharris
Mariolka
Mariolka

Post autor: mitchharris » 2013-03-16, 11:42

Oczywiście, że jest REALISTYCZNA zwłaszca na tle mdławych i plastikowych do bólu wyrobów pani Łepkowskiej i innych "Klanów" czy seriali TVN-u i POLSATU takich niby "na czasie"

Zresztą, na Boga, wystarczy że w swoim bloku mam zwyczaj nie używania windy a chodzenia zawsze piechotą na wysokie piętro. Te nieskrępowane, niewymuszone i słyszane przez drzwi dialogi Polaków, Wrocławian to są własnie KIEPSCY 100%.

Zaznacze, ze nie mieszkam w zadnej patologii a pod blokiem moi KIEPSCY sasiedzi mają niezłe fury i do niezłych prac zasuwają :-)

Sąsiedzi spotykani w luźnych sytuacjach i dialogach na klatce schodowej to tez są w 85% KIEPSCY

Mamwrazenie, że zwolennicy PRZERYSOWANIA dalej po 14 latach serialu boja się skonfrontowac z własnym narodowym Alter Ego i następuje uporczywe wyparcie :mrgreen:
Ostatnio zmieniony 2013-03-16, 11:44 przez mitchharris, łącznie zmieniany 1 raz.
Proszę mie tu nie występować z żadną Anakondą!
czerwonyy

Post autor: czerwonyy » 2013-10-29, 19:01

Myślę, że zdecydowanie przerysowany. Po prostu by nudno było, gdyby był realistyczny ;)
Awatar użytkownika
Pabfer
USER MIESIĄCA i Prowadzący Facebooka
USER MIESIĄCA i Prowadzący Facebooka

Post autor: Pabfer » 2015-01-18, 12:27

Pewnie, że przerysowany obraz- na tym to ma polegać, ale moim zdaniem twórcy przerysowali go tylko trochę. Nic nie wymyślali, a jedynie wyostrzyli niektóre cechy.
Tu też napiszę, że bardzo dobrze, że śmieją się z siedzenia pod pantoflem, bo to bardzo złe zjawisko, które trzeba piętnować. Szkoda tylko, że robią to źle, a nie jak w ,,Ranczo'' czy ,,ML''. To jedyny element, który przerysowali zbyt mocno. reszta- czytaj: odcinki Okila- jest w porządku
Ostatnio zmieniony 2015-01-18, 12:33 przez Pabfer, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek
Awatar użytkownika
PharellMan
ZBANOWANY
ZBANOWANY

Post autor: PharellMan » 2015-01-19, 20:41

Marciosss pisze: Tak ale tam wyglądają realistycznie i dobrze np. w Teorii Wielkiego Podrywu
No, to to bardzo realistycznie. :lol: Szczególnie w "Dwóch i pół". :lol:
Pabfer pisze: To jedyny element, który przerysowali zbyt mocno. reszta- czytaj: odcinki Okila- jest w porządku
Czy ja wiem? Halina zaczynała irytować już w sezonie szóstym przy ciągłym oglądaniu, podobnie Helena, jeśli już o to się rozchodzi... To kolejny zbyt mocno przerysowany element, który doprowadził do finału odcinka "Człowiek, który wzuł laczki"...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Luźne dyskusje o ŚWK”