Podteksty polityczne w Kiepskich

Dyskusje o serialu przed telewizorem marki Okil, czyli luźne pogawędki
AntyLeming
Edzio Listonosz
Edzio Listonosz

Polityczne Odcinki Kiepskich

Post autor: AntyLeming » 2013-04-15, 15:09

Jakie znacie odcinki mówiące o polityce lub o politykach w Kiepskich? Ja powiem o dwóch takich odcinkach. O odcinku "Balcyrewicz musi odejść" i o "Pejzaż powyborczy"
Awatar użytkownika
lynx
Edzio Listonosz
Edzio Listonosz

Re: Podteksty polityczne w Kiepskich

Post autor: lynx » 2013-04-15, 15:26

w Ferdynand K. był na pewno wątek polityczny, najlepsza według mnie była scena w telewizji i zmieniono logo PiSu :mrgreen:
Pozdro
Awatar użytkownika
Kizior
Typer Sezonu

Post autor: Kizior » 2013-04-15, 15:42

lynx pisze:w Ferdynand K. był na pewno wątek polityczny, najlepsza według mnie była scena w telewizji i zmieniono logo PiSu :mrgreen:
Akurat to jedna z najżałośniejszych scen jakie były w serialu.
- Panie, nie dam bo nie mam, nawet jakbym chciał dać to nie dam bo mnie wyżarli do zera, do cna !
- Ale kto pana wyżarł ?
- Jak to kto, Pażdziochy biznesmeny zasrane...
- To u pana też byli ?
pollen99
Ferdynand Kiepski
Ferdynand Kiepski

Post autor: pollen99 » 2013-04-15, 16:12

Odcinkiem, w którym był ostry pojazd po PIS-ie, na pewno jest "Pułapka na myszy" ;)
Awatar użytkownika
Kizior
Typer Sezonu

Post autor: Kizior » 2013-04-15, 16:36

Tylko że Zyta Gilowska podatki obniżała a Gargamel podwyższa non stop - ale o tym już odcinka nie nakręcą.
- Panie, nie dam bo nie mam, nawet jakbym chciał dać to nie dam bo mnie wyżarli do zera, do cna !
- Ale kto pana wyżarł ?
- To u pana też byli ?
Pavelel

Post autor: Pavelel » 2013-07-15, 20:35

Ferdek: " nikt mnie nie przekona, że czarne jest czarne a białe jest białe".
kosmiczny

Post autor: kosmiczny » 2013-09-13, 20:09

Kontekst polityczny był też w odcinku(nie pamiętam tytułu)Ale chodzi mi o ten,co Kozłowski przyszedł do Ferdka i póżnie Mariola,Jolasia i Waldek kręcili mu spot,czy jak to tam sie nazywa,każdy kto jest zorientowany,zapewne widzi w tym mnóstwo konteksótw anty PIS-owskich.
Awatar użytkownika
Derek187
Ferdynand Kiepski
Ferdynand Kiepski

Post autor: Derek187 » 2013-09-13, 20:24

kosmiczny pisze:Kontekst polityczny był też w odcinku(nie pamiętam tytułu)Ale chodzi mi o ten,co Kozłowski przyszedł do Ferdka i póżnie Mariola,Jolasia i Waldek kręcili mu spot

To był odcinek Więcej lepiej taniej weselej :D
Obrazek
Awatar użytkownika
Nirvana
Ferdynand Kiepski
Ferdynand Kiepski

Post autor: Nirvana » 2016-04-23, 11:31

W odcinku "Dwa tysiące dwanaście" Ferdek mówi Halinie, że "rząd się wyżywi". Jest to nawiązanie do bardzo znanej wypowiedzi Jerzego Urbana.
Ostatnio zmieniony 2016-04-23, 11:35 przez Nirvana, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Ferdas20
Moderator
Moderator

Post autor: Ferdas20 » 2016-05-15, 14:01

Lubię podteksty polityczne, ale nie odnoszące się specjalnie do wydarzeń rzeczywistych, tak jak w odcinkach "Minister wszystkich Polaków" czy "Kiepski prezydent".
Obrazek
Awatar użytkownika
Kiepski Widz
Administrator|Red. Naczelny
Administrator|Red. Naczelny

Post autor: Kiepski Widz » 2016-05-15, 14:22

Podteksty polityczne mogą być, ale nie znoszę gdy padają prawdziwe nazwiska typu Tusk, Palikot czy nawet prezes. Można przecież ich jakoś sparodiować jak np. Balcyrewicza czy Gilowską. To było fajne.
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Pabfer
USER DEKADY i Prowadzący Facebooka

Post autor: Pabfer » 2017-10-10, 08:35

Gdyby serial krytykował po równo sprawiedliwie obie strony, to delikatne podteksty by mogły być, ale nie- jak mówi Widz- mówienie wprost. Natomiast serial od dłuższego czasu jest stronniczy i z tego powodu odcinki typu ,,Mocne Uderzenie'' wzbudzają u mnie niechęć.
Najlepsze podteksty są fikcyjne- takie, o których mówi Ferdas20- wtedy nie ma u nikogo żadnych złych emocji, a komedia jest właśnie od wzbudzania dobrych emocji. Jednak to chyba temat bardziej na prawdziwe aluzje, których ostatnio jest zbyt wiele.
Obrazek
lukaszlipinski
Paździoch
Paździoch

Post autor: lukaszlipinski » 2017-10-10, 16:39

Kiedyś, gdy serial był wyraźnie, najpierw anty-PiS-owski (choć wówczas nie popierałem nawet PiS-u), a potem lewicowy (podtektsty feministyczne i pro-homo), mocno mnie to irytowało. Nawet nie dlatego, że byłem konserwatystą, ile z powodu sprzeniewieżenia się przez twórców po dorobieniu się na Kiepskich swej dawnej anty-systemowowści i przejścia na stronę post-komunistyczno-lewicowego systemu. Z czasem jednak w dużej mierze zobojętniałem, zważywszy na fakt mocnego zaangażowania po lewej stronie sceny politycznej obecnego u większości osób reprezentujących branżę filmowo-medialną i nie-udolności konserwatywnych rządów - dawnego PiS, początkowo PO-PSL, które zmieniły front i stały się wręcz najbardziej patologicznym reprezentantem tego systemu, i obecnie PiS w kwestii zmienienia owej sytuacji. Choć rzeczywiście wolę, gdy serial jest a-polityczny bądź podejmuje kwestie polityczne z dystansem (jak w odcinku, gdy żartowano z programu 500+) bądź też w ujęciu społecznym. :)
Ostatnio zmieniony 2017-10-10, 16:39 przez lukaszlipinski, łącznie zmieniany 1 raz.
Świat według Kiepskich
Awatar użytkownika
Pabfer

Post autor: Pabfer » 2017-10-10, 16:44

lukaszlipinski pisze:(jak w odcinku, gdy żartowano z programu 500+)

497. Szczęki
Obrazek
Awatar użytkownika
kacrudy
Ferdynand Kiepski
Ferdynand Kiepski

Post autor: kacrudy » 2017-10-10, 17:05

Więc tak - w sezonie 7. powstało wiele fajnych odcinków parodiujących polityków, m.in. "Ferdynand K." czy "Pułapka na myszy" i były one bardzo dobre. Potem Yoka też zaliczył dobry odcinek o polityce - "Niedziela wyborcza". Potem zdarzały się też takie, m.in. "Dwa tysiące dwanaście", "Łonderpoland" czy "Myszy i ludzie", ale reszta jest taka sobie - głównie dlatego, że twórcy niezbyt umieją sparodiować polityków. Dużo lepiej wychodzi to Górskiemu w "Uchu Prezesa".
Obrazek
lukaszlipinski
Paździoch
Paździoch

Post autor: lukaszlipinski » 2017-10-10, 17:15

Rzeczywiście, 497.
Co nie zmienia faktu, że odcinki z tego okresu (2004-2010 = późny Khamidow-wczesny Yoka) należały do najlepszych w serialu. Acz z drugiej strony wówczas twórcy byli w najlepszej formie twórczej, więc odcinki - na jakikolwiek byłyby temat - rezprezentowałyby wysoki poziom.
Skoro jednak w ostatnich latach odeszliśmy w Kiepskich od polityki sensu stricte, nie widzę powodu, aby do niej wracać. :-D
Świat według Kiepskich
lukaszlipinski
Paździoch
Paździoch

Post autor: lukaszlipinski » 2017-10-12, 13:23

W kotekście kontekstów polityczych w Kiepskich - jako, że nie lubię mówić o polityce, ale wypadałoby zauważyć jeden wątek - muszę uzupełnić. Zostawiając w spokoju odcinek "Ferdynand K.", grzechem byłoby jednak nie nadmienić o "Liście Mariana". Wystarczy prześledzić zestawienie najbogatszych Polaków i ich życiorysy, aby zauważyć, że "przypadkiem" większość z nich za czasów PRL było - albo w partii, albo związanych ze służbami albo donosiło (vide Soloż, Walter, Wejchert, Czarnecki, Sekuła i Kulczyk). Ciekawe, iż po 1989 r. aż do przełomu wieków mało było osób, które dorobiłyby się uczciwie, nie wchodząc w żadne układy ze środowiskiem postkomunistycznej polityki, służb lub mafii (tam też sie roiło od byłych TW!). Propo polityki - jako TW zarejestrowani byli 3 nasi prezydenci - Wałęsa, Kwaśniewski i Komorowski, którzy zdaniem wielu byli też agentami rosyjskimi, zaś Tusk i PO mieli ponoć bliskie związki ze służbami Niemiec. Zresztą, wystarczy powołać bardziej przyziemne przykłady osób ze środowiska filmowego czy kościelnego. Znamienne, iż niemal wszyscy wyżej wspomniani są związani z lewą bądź dogadaną z nią przy Okrągłym Stole koncesjonowaną prawą stroną sceny politycznej (prawica też nie jest tu święta) i występują przeciw lustracji i obniżeniu horrendalnych emerytur SB-ekom i UB-ekom, a za likwidacją IPN. Więc, jeśli ktoś twierdzi, że to, co ktoś kiedyś robił, nie ma znaczenia, albo jest naiwny, albo ma mnie za takiego. Co do naszych kochanych twórców Kiepskich i wiele osób ze świata filmowców i artystów - im przypisana jest rola, którą dawno temu wyznaczył takowym wujaszek Stalin - "użytecznych idiotów", których świadomość polityczna wskutek wieloletniego oglądania TVN jest nikła bądź odpowiednio ukształtowana, więc nie mam do nich nawet aż tak dużych pretensji. Parafrazując cytat z Biblii - "większą winę ponoszą ci, którzy stali się źródłem zgorszenia". :mrgreen:
Ostatnio zmieniony 2017-10-12, 13:32 przez lukaszlipinski, łącznie zmieniany 3 razy.
Świat według Kiepskich
Awatar użytkownika
Kizior
Typer Sezonu

Post autor: Kizior » 2017-10-12, 16:46

Jednym słowem: nadreżyserem i nadscenarzystą polskojęzycznych seriali jest Michnik vel Szechter. W Ranczu też teczki palili, w Kiepskich palili, tylko Michnik przechowuje to co nabrał w 1989 buszując w archiwach SB.
- Ale kto pana wyżarł ?
- To u pana też byli ?
lukaszlipinski
Paździoch
Paździoch

Post autor: lukaszlipinski » 2017-10-12, 18:04

Kizior - Duda i PiS robią dobre rzeczy w kierunku zmian, ale niestety często zatrzymują się wpół drogi. Nadzieja w tym, że przyjdzie ONR i zrobi prawdziwą patriotyczną rewolucję. :-)
Świat według Kiepskich
Awatar użytkownika
Kizior
Typer Sezonu

Post autor: Kizior » 2017-10-12, 18:26

lukaszlipinski pisze:Kizior - Duda i PiS robią dobre rzeczy w kierunku zmian, ale niestety często zatrzymują się wpół drogi. Nadzieja w tym, że przyjdzie ONR i zrobi prawdziwą patriotyczną rewolucję. :-)
System się trzyma i jeszcze nasze państwo jest za słabe żeby iść na totalne zwarcie z układami, które oplatają nasz biedny kraj od 17 września 1939 roku.

A przyjdzie i sprawiedliwość, rachunki krzywd zostaną wyrównane, Solorz osobiście odda pieniądze z FOZZ !
- Ale kto pana wyżarł ?
- To u pana też byli ?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Luźne dyskusje o ŚWK”