Budka Suflera

Awatar użytkownika
kacrudy
Ferdynand Kiepski
Ferdynand Kiepski

Re: Budka Suflera

Post autor: kacrudy » 2018-01-15, 12:40

Osobiście najbardziej lubię płyty Budki w latach 90. "Cisza" i "Noc" to jedne z najlepszych płyt zespołu. Do tego jeszcze "Live from Sopot '94" toż to kawał dobrego rocka (nawet pomimo że to wcale nie live z koncertu, tylko go ponownie nagrali w studio). ;-)
Obrazek
Piotrek2011
Ferdynand Kiepski
Ferdynand Kiepski

Post autor: Piotrek2011 » 2018-01-15, 15:37

A jak oceniacie dokonania lidera Budki Suflera czyli Cugowskiego po rozwiązaniu Budki ? Mam tu na myśli jego solową płytę "Przebudzenie" z 2015 i nagraną wspólnie z synami w 2016 "Zaklęty Krąg" ? Mi obie te płyty bardzo przypadły do gustu.
Awatar użytkownika
Luko
Ferdynand Kiepski
Ferdynand Kiepski

Post autor: Luko » 2018-01-15, 15:38

Zaklęty krąg świetny kawałek, bardzo mi się podoba.
Obrazek

A zasadził panu ktoś kiedyś kopa w dupę?
Piotrek2011
Ferdynand Kiepski
Ferdynand Kiepski

Post autor: Piotrek2011 » 2018-01-15, 15:42

Mi też podoba się, a słuchałeś tylko tego jednego utworu czy całej płyty ? bo świetne np. jest też "Do niej".
Awatar użytkownika
kacrudy
Ferdynand Kiepski
Ferdynand Kiepski

Post autor: kacrudy » 2018-01-15, 17:45

Słyszałem tylko "Zaklęty krąg" i pomimo swojego typowo "radiowego charakteru" bardzo mi przypadł do gustu. Cugowski nadal ma świetny głos, a w piosence daje tego świetny przykład, tym samym jednak nie odbiera "szoł" synom. :-)
Obrazek
Awatar użytkownika
Luko
Ferdynand Kiepski
Ferdynand Kiepski

Post autor: Luko » 2018-01-15, 19:24

tylko tego jednego utworu czy całej płyty ?
Tylko "Zaklęty krąg" ;-)
Obrazek

A zasadził panu ktoś kiedyś kopa w dupę?
lukaszlipinski
Waldek
Waldek

Post autor: lukaszlipinski » 2018-02-07, 17:44

Dla mnie najlepsze były dwie pierwsze płyty - "Cień wielkiej góry" i "Przechodniem byłem między wami", choć równie genialne były kolejne, na czele z "Ona przyszła prosto z chmur", "Za ostatni grosz:, "Ciszą" i "Nic nie boli tak, jak życie" - aż do XXI wieku, kiedy - po skręceniu w pop-rock - spadła nieco jakość twórczości grupy. Niemniej, wciąż jest to mój ulubiony rockowy zespół. :)
Świat według Kiepskich
Awatar użytkownika
kacrudy
Ferdynand Kiepski
Ferdynand Kiepski

Post autor: kacrudy » 2018-02-07, 18:56

Budkowicze cały czas coraz bardziej "łagodzili swoje kompozycje", kiedy Cugowski odszedł i zastąpił go Czystaw, było pewne, że nie podoła kompozycjom, które nagrali z Cugowskim, więc Lipko uprościł swoje granie. Zresztą dwie pierwsze płyty, mimo że fantastyczne, postawiły poprzeczkę zbyt wysoko. Potem trafiały się bardziej skomplikowane utwory, m.in. "Planeta smoka", "Czas czekania, czas olśnienia" czy też instrumentalny "Upiór" (w wersji 7-minutowej). Nawet Urszula wyśpiewała raz nieco dłuższy utwór - "Brazylia mieszka we mnie". I pięknie było aż do "Nic nie boli, tak jak życie", gdzie Budka skręciła w pop, ale nie za ostro, dzięki czemu otrzymaliśmy jeszcze parę rockowych piosenek, np. "Głodny" czy utwór tytułowy. Reszta płyt, niestety, miała już bardzo mało wspólnego z rockiem.
A skoro już jestem przy Urszuli, to właśnie odsłuchałem reedycji jej płyt nagranych z Budką i mimo że zgrywane z winyli, nie z taśm-matek (swoją drogą to bardzo dziwne, nawet Janiszewski kiedyś pisał, że taśmy są, chyba że ich już nie ma), to dźwięk brzmi bajecznie (jedynie w "Urszula 3" są lekkie szumy).
Widzę, że się rozpisałem, ale mam nadzieję, że ktoś to przeczyta. :lol:
Obrazek
acidjazzed
Edzio Listonosz
Edzio Listonosz

Post autor: acidjazzed » 2018-02-07, 21:55

Jeśli chodzi o Budkę, to wg. mnie wypalenie nastąpiło po dwóch pierwszych płytach. Kolejne nie miały już tego specyficznego klimatu, chociaż zdarzały się niezłe momenty, np. Archipelag.
Awatar użytkownika
kacrudy
Ferdynand Kiepski
Ferdynand Kiepski

Post autor: kacrudy » 2018-03-10, 18:48

Nie tak dawno przyszła książka Budki. Przeczytałem ją i muszę przyznać, że jest bardzo ciekawa. Były historyjki znane już wcześniej z Leksykonu, byly też takie, którymi zespół nie za bardzo się chwalił (zatarcia z gitarzystami podczas sesji do "Mokrych oczu") i kilka zabawnych anegdotek (pijany Lipko dzwoniący do Mogielnickiego z przywitaniem "Cześć, ch*ju" :mrgreen: ). Mogli trochę rozwinąć wątek sesji w Los Angeles, bo wyszło nieco zdawkowo i więcej o tym można się dowiedzieć m.in. w Leksykonie. Niemniej, jest to bardza ciekawa biografia, którą przyjemnie się czyta mimo jej grubości. -)
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Muzyka”