Nowa plyta KNŻ

Kazik151

Nowa plyta KNŻ

Post autor: Kazik151 » 2012-01-27, 16:19

Obrazek

Lista utworów:
1. Bar la Curva 3:00
2. Mój synku 3:37
3. Hanna Gronkowiec walczy 2:48
4. Czemu, ah czemu 4:43
5. Marzenia swoje miej 2:38
6. Przecięty na pół 3:14
7. Jak zło się rodzi? 3:14
8. Polska jest ważna 2:55
9. Plamy na słońcu 6:16
10. Nie ma boga 3:22
11. Nikomu nie cofam poparcia 6:45
12. Szybciej! 5:45
13. Skończyłem się 5:54
14. Ballada o Janku Wiśniewskim 2:17

Bar la Curva / Plamy na słońcu to czwarty studyjny album grupy Kazik na Żywo. Wydany 28 listopada 2011, ja jednak zakupiłem go dopiero wczoraj i chciałem podzielić sie z wami moimi przemyśleniami na temat tej płyty.
Moim zdaniem płyta jest dobra. Przede wszystkim Kazik Na Żywo nadal brzmi, przynajmniej przez większą część płyty, jak Kazik Na Żywo, a nie Kult, El Dupa, Buldog czy solowe płyty pana Staszewskiego. To dobrze. Jest gitarowo, jest całkiem energicznie i energetycznie, są dobre riffy. Brak tu może szaleństwa, wygłupu i muzycznych cytatów, czyli wyróżników pierwszej płyty zespołu (Na żywo, ale w studio”, 1994), a także agresji, wściekłości i metalowej zaciętości „dwójki” („Porozumienie ponad podziałami”, 1995) ale i tak uważam, że jest nie żle. Kazik w jednym z wywiadów powiedział, że pierwsza część płyty jest punkowa, zawiera krótkie, zwarte kompozycje (sam nazwałbym ją po prostu rockową), a druga – bardziej metalowa, z rozbudowanymi utworami. Najwyraźniej więcej ze mnie z metala niż z punka, bo pięć ostatnich utworów podoba mi się bardziej niż osiem pierwszych. Z pierwszej „połówki” wyróżniłbym „Czemu, ah czemu?” (swoją drogą, z interpunkcją coś tu nie tak, a „ah” się chyba nieco inaczej pisze) z ciężkawym, „jadącym” riffem i kojarzące się z najlepszą płytą zespołu, czyli „Porozumieniem ponad podziałami”, oraz "Jak zło się rodzi". Nie trzeba specjalnie wnikliwego spojrzenia, by dostrzec, że jeśli chodzi o teksty, to Kazik w ostatnich latach nie był tym samym Kazikiem, który napisał, dla przykładu, „Polskę” czy „Arahję”. Wprawdzie do wszystkich uwag tego typu odnosi się on w refrenie „Skończyłem się”, czyniąc każdy mój zarzut (a raczej mnie samego, jeśli je wypowiem) nieistotnym, ale wiele do zarzucenia tym razem nie mam. Po pierwsze, jest lepiej niż na ostatniej płycie Kultu („Hurra!”, 2009). Po drugie, Kazik ma nadal coś do powiedzenia. I chociaż, jak zaznaczyłem, jest progres, to nadal uważam, że teksty mogłyby być lepsze, pozbawione dziwnych fragmentów sprawiających wrażenie wymyślonych „na poczekaniu”, zaimprowizowanych. A, i jeden tekst („Jak zło się rodzi?”) napisał Michał Kwiatkowski. Jakbym słuchał Kazika w jego dobrych czasach, choć czasy, o których traktuje tekst, dobre nie były. Temat może mnie nie interesuje (Trzecia Rzesza i jej narodziny) i są w nim fragmenty wciśnięte na siłę („na razie nie idę spać”), ale gdyby napisał go Kazik, byłbym pewnie mniej krytyczny. A styl obaj panowie mają podobny, można się pomylić.
Jeszcze dwa słowa o brzmieniu, o którym wcześniej jedynie nabonknąłem. Może wychodzi ze mnie metalowiec, ale brakuje mi tu agresji „Porozumienia ponad podziałami” (może po za kawałkiem "Nie ma Boga"). Jest jakoś płasko, grzecznie, gładko. Owszem, także selektywnie i na pewno na poziomie, ale odnoszę wrażenie, że można by było z tych kompozycji więcej wycisnąć, gdyby tylko „przybrudzić” sound, uczynić go mniej przyjaznym dla przeciętnego słuchacza. Cóż, i tak mały kroczek w stosunku do poprzedniej płyty został poczyniony, co gwoli sprawiedliwości zauważam i zaznaczam.
Czas na podsumowanie i ocenę. Będzie szóstka. Z plusem. Jeśli chodzi o dyskografię zespołu, to w moim rankingu plasuje się ono na najniższym stopniu podium, wyprzedzając debiutancki krążek, a ustępując dwóm kolejnym.

Idę słuchać „Porozumienia ponad podziałami”.;)

Ocena: 6+/10

A tu jeszcze teledysk promujący płytę:
PLAMY NA SŁOŃCU

Bardzo gorąco polecam wszystkim zakup płyty. Nie jest droga (około 30zł) a naprawdę warto!
Ostatnio zmieniony 2012-01-27, 16:41 przez Kazik151, łącznie zmieniany 4 razy.
Maximus90

Re: Nowa plyta KNŻ

Post autor: Maximus90 » 2012-01-31, 01:07

Właśnie na ESKA TV widziałem teledysk do jednego z utworów, leciało to mniej więcej tak "Mariusiu prosze Cię, Marysiu powiedz, że...' - niestety nie dojrzałem tytułu :<. Teledysk dość nowatorski a piosenka niezła.

edit; haha a dosłownie chwilę pozniej na 4fun tv, Janek Wiśniewski Padł. Kazik jest kontrowersyjny, ale teledyski ma bardzo nowoczesne. Janek Wiśniewski padł to jednak klasyk - tyle razy było to w zapowiedziach tego filmu, że można to samemu podśpiewywać :mrgreen:
Krótko mówiąc, Kazik ma branie w komercywnych (jak mawiał Marian Janusz Pazdzioch ) mediach ;).
Ostatnio zmieniony 2012-01-31, 01:12 przez Maximus90, łącznie zmieniany 1 raz.
hellcabber

Re: Nowa plyta KNŻ

Post autor: hellcabber » 2012-01-31, 12:51

co do Janka Wiśniewskiego
podobna najbardziej obrazoburcza scena w polskim kinie
http://www.youtube.com/watch?v=j1LQMDcs6QU
Kazik151

Re: Nowa plyta KNŻ

Post autor: Kazik151 » 2012-01-31, 16:45

Właśnie na ESKA TV widziałem teledysk do jednego z utworów, leciało to mniej więcej tak "Mariusiu prosze Cię, Marysiu powiedz, że...' - niestety nie dojrzałem tytułu :<. Teledysk dość nowatorski a piosenka niezła.
Chodzi ci zapewne o kawałek "Marysia" Kultu. http://www.youtube.com/watch?v=KCMMhXhhnF8

A co do Janka Wiśniewskiego to też wolę tą normalną wersję, znaną z filmu niż tą knż.
http://www.youtube.com/watch?feature=fv ... fl9no&NR=1
:-)
Ostatnio zmieniony 2012-01-31, 16:47 przez Kazik151, łącznie zmieniany 2 razy.
rasrev
Ferdynand Kiepski
Ferdynand Kiepski
Posty: 868
Rejestracja: 2011-09-22, 14:08
Lokalizacja: Lubaczów

Re: Nowa plyta KNŻ

Post autor: rasrev » 2012-02-01, 21:14

PontifexMaximus pisze: Kazik jest kontrowersyjny
Czemu niby kontrowersyjny, ma styl który podziela wielu słuchaczy. Wolę Kazika od innych śmieciarzy na tym muzycznym rynku obecnie. Niestety to że Kazik śpiewa prawdę i to co trzeba jest NEGOWANE przez tą bardziej popier***oną część społeczeństwa ale cóż ( oczywiście nie chce nikogo obrazić )
Człowiekiem jezdem i muszę mieć na browara

"Gaz STOP , Ropa STOP Jop Twoju Mać STOP"
_/
Maximus90

Re: Nowa plyta KNŻ

Post autor: Maximus90 » 2012-02-01, 21:46

rasrev pisze:Niestety to że Kazik śpiewa prawdę i to co trzeba jest NEGOWANE przez tą bardziej popier***oną część społeczeństwa ale cóż ( oczywiście nie chce nikogo obrazić )
Najpierw obraziłeś, po czym zasygnalizowałeś że tak naprawde nie masz zamiaru nikogo obrażać. Nie słuchałem płyty Kazika, więc nie wiem jakie wartości przekazuje, może najpierw napisz konkretnie, co jest negowane a jest zawarte w tekstach jego piosenek? Bo to co napisałeś to pustosłowie, prawdopodobnie napisane pod wpływem zdenerowania - zawsze dajesz emotki pisząc, a tu prosze, żadnej! Słowo 'kontrowersyjny' jak i 'prawda' to wyrażenia nieostre. Każdy ma inne wyobrażenie o otaczającej rzeczywistości i tak powinno zostać. Nie dla każdego Twoja prawda jest jego prawdą. I dobrze, wielość poglądów czyni społeczeństwo zdrowszym i często powoduje konsolidacje więzi między osobami wyrażającymi podobne poglądy. Nie podoba mi sie ton Twojej wypowiedzi, po co kogoś obrażać nie przedawiając jakiegokolwiek argumentu?

Jeszcze jedno
kontrowersyjny &laquo;podlegający kontrowersji, wywołujący kontrowersję; dyskusyjny, sporny&raquo;;
*
Dalej usilnie twierdzisz, że nie jest kontrowersyjny? Porównaj to z dalszą częscią Twojej wypowiedzi:
rasrev pisze:i to co trzeba jest NEGOWANE przez tą bardziej popier***oną część społeczeństwa ale cóż
Widzisz róznicę?

Cytat za http://sjp.pwn.pl/haslo.php?id=25584
Pozdrawiam.
rasrev
Ferdynand Kiepski
Ferdynand Kiepski
Posty: 868
Rejestracja: 2011-09-22, 14:08
Lokalizacja: Lubaczów

Re: Nowa plyta KNŻ

Post autor: rasrev » 2012-02-01, 22:04

To że ktoś go nie słucha to nie znaczy że go neguje! Nie napisałem tego pod wpływem zdenerwowania po prostu tak uważam ;) Ten brzydszy epitet użyłem w kierunku do ludzi bardziej kościołowych, którzy nie dopuszczają do siebie pewnych rzeczy. No może źle się wysłowiłem więc przepraszam ;>
Człowiekiem jezdem i muszę mieć na browara

"Gaz STOP , Ropa STOP Jop Twoju Mać STOP"
_/
Kazik151

Re: Nowa plyta KNŻ

Post autor: Kazik151 » 2012-02-03, 17:11

Co do płyty, to muszę powiedzieć, że za pierwszym razem oceniłem ją zbyt pochopnie. Chyba za bardzo spodziewałem się drugiego "Porozumienia ponad podziałami". Po dłuższym przesłuchaniu stwierdzam, że płyta jest świetna. Teksty na które wcześniej narzekałem również, po mimo wielu "zapychaczy". Najlepiej pod tym względem prezentują się chyba "Plamy na słońcu".

"Jak mi mówiła moja jedna znajoma, Tomasz Adamek braci Kliczków nie pokona"
"Gdyby nie słupek, gdyby nie poprzeczka, gdyby się nie przewrócił była by rzecz wielka"
"Gdyby to najczętsze słowo polskie, gdyby mama miała fiuta to by była ojcem"
"Czy się odstanie to co się nie odstało, was wszystkich po obu stronach zupełnie poj#@ało"
"Generalnie ktoś dał ciała w temacie rocznicy"
Ach ten Kazik...

A co do tego, że Kazik jest kontrowersyjny to muszę się zgodzić. W swoich piosenkach nie boi się poruszać trudnych temetów, takich jak kościół czy też rząd wielokrotnie używajac przy tym wulgaryzmów. Jest kontrowersyjny i za to między innymi go uwielbiam.

A i jescze jedno: jako ciekawostkę podaje, że refren piosenki "Polska jest ważna" miały śpiewać dzieci z "Arki Noego", których szefem jest Litza (gitarzysta KNŻ), jednak ich rodzice nie wyrazili na to zgody. Ostatecznie więc zaśpiewały dzieci Litzy - jest ich siedmioro, choć nie wiem, czy śpiewały wszystkie ;)
Ostatnio zmieniony 2012-02-03, 17:26 przez Kazik151, łącznie zmieniany 5 razy.
Kazik151

Re: Nowa plyta KNŻ

Post autor: Kazik151 » 2012-02-04, 14:25

Ostatnio zmieniony 2012-02-04, 15:04 przez Kazik151, łącznie zmieniany 7 razy.
Awatar użytkownika
Łełek
Edzio Listonosz
Edzio Listonosz
Posty: 17
Rejestracja: 2012-02-06, 11:44

Re: Nowa plyta KNŻ

Post autor: Łełek » 2012-02-06, 11:51

Niestety nie to samo co kiedyś to już inny Kazik
despero97
Halinka
Halinka
Posty: 188
Rejestracja: 2011-01-10, 13:23
Lokalizacja: Opoczno

Re: Nowa plyta KNŻ

Post autor: despero97 » 2012-02-06, 18:17

Nie rozumiem co Wam nie pasuje w Kaziku? :-/
Kazik151

Re: Nowa plyta KNŻ

Post autor: Kazik151 » 2012-02-06, 18:54

Łełek pisze:Niestety nie to samo co kiedyś to już inny Kazik
Gdy pierwszy raz posłuchałem tej płyty też przyszło mi to na myśl. Ale jak już pisałem zmieniłem zdanie. Płytka ma wprawdzie trochu inny klimat niż inne dzieła knż, ale też jest wspaniała :-D . A "Plamy na Słońcu" - istny hicior, cały czas podśpiewuję sobie w szkole.

A jeszcze jedno - wiadomo, że to już inny Kazik. Facet ma już jakies 48lat, właśnie został dziadkiem, więc to logiczne, że nie będzie śpiewał i układał tekstów takich samych jak 15 lat temu ;-) .
despero97 pisze:Nie rozumiem co Wam nie pasuje w Kaziku?
Jak już to tylko koledze Łełkowi nie pasuje. Nikomu więcej.
Ostatnio zmieniony 2012-02-06, 18:57 przez Kazik151, łącznie zmieniany 2 razy.
rasrev
Ferdynand Kiepski
Ferdynand Kiepski
Posty: 868
Rejestracja: 2011-09-22, 14:08
Lokalizacja: Lubaczów

Re: Nowa plyta KNŻ

Post autor: rasrev » 2012-02-06, 19:37

Wiadomo że nic nie trwa wiecznie, wszystko przemija :) A co do płyty jest spoko.

Do Kazik151:
A ja sobie podśpiewuje Hankę Gronkowiec, Plamki na Słońcu oraz Janka Wiśniewskiego ;d;d
Te są mocne :)


P.S
Kazik, z którego odcinka jest to co masz w opisie: "Pan prezes wycina jak dym z dupy Alladyna!" ?
Ostatnio zmieniony 2012-02-06, 19:38 przez rasrev, łącznie zmieniany 1 raz.
Człowiekiem jezdem i muszę mieć na browara

"Gaz STOP , Ropa STOP Jop Twoju Mać STOP"
_/
Awatar użytkownika
Ferdek K
Ferdynand Kiepski
Ferdynand Kiepski
Posty: 3808
Rejestracja: 2011-12-10, 10:42
Lokalizacja: Kłobuck!

Re: Nowa plyta KNŻ

Post autor: Ferdek K » 2012-02-06, 19:55

rasrev pisze:
z którego odcinka jest to co masz w opisie: "Pan prezes wycina jak dym z dupy Alladyna!" ?
To jest z odcinka 352 ''Sylwester Marzeń'' ;-)
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Muzyka”