Chłopi

lukaszlipinski
Paździoch
Paździoch

Chłopi

Post autor: lukaszlipinski » 2017-08-07, 09:38

Trudno uwierzyć, że na tej stronie nie ma tematu tak dobrego serialu, jak "Chłopi".
Jest to udana, choć nie umywająca się w żadnej mierze do literackiego pierwowzoru, adaptacja legendarnej powieści, jednej z najwybitniejszych w historii polskiej i światowej literatury. Dzieła, które po latach upokorzeń i dyskryminacji doceniło znaczenie tej wyjątkowej grupy społecznej. A zarazem też dzieła pod wieloma względami wyprzedzającego swoją epokę (naturalizm, mieszanie literacko-poetyckiej wirtuozerii z gwarą ludową, dylematy moralne i odważne - jak na przełom XIX i XX wieku - przedstawienie kwestii uczuciowo-erotycznych). Reymont - tak, jak i przy "Ziemi obiecanej", w której przekoloryzował brak zasad i okrucieństwo burżuazji-przemysłowców, charakterystyczne raczej dla okresu już po rozwoju ruchu socjalistycznego - tuź przed I wojną światową i w międzywojniu, acz nie w takim zakresie - nieco przesadził - ze świecą na ówczesnej polskiej wsi szukać tak wyzwolonych obyczajowo i seksualnie zachowań, jak też dylematów moralnych. Niemniej, pięknie ukazał przemiany zachodzące u poszczególnych osób, zwłaszcza Hanki i Szymka, niewierność Antka, który w ostatniej chwili opuścił Jagnę, oraz słabość charakteru ostatniej wspomnianej (którą niektórzy pseudo-postępowi w III RP zrobili wręcz prześladowaną i nierozumianą przez otoczenie kobietą wyzwoloną), która łatwo ulegała potrzebom ciała i porywom serca, ale była też osobą o dobrym sercu, pobożną i wspomagającą biednych. I właśnie tej dychotomii postaw, dylematów moralnych, porywów serc, zapierających dech w piersiach opisów literackich przyrody, uczuć czy po prostu seksu nie udało się w serialu, a tym bardziej w jego filmowym skrócie, dostatecznie uchwycić. Do tego widać też ograniczony budżet, akcja dzieje się w zaledwie kilku lokalizacjach, zaś polska wieś - poza głównym tłem - tym dalszym bardziej przypomina PRL-owską, aniżeli tą sprzed ponad 100 lat. Poza tym - jak można było rolę Macieja Boryny powierzyć Władysławowi Hańczy, dość posuniętemu wówczas w latach, a szerzej znanemu, jako rubaszny dziadek Kargul z "Samych Swoich"? A Antek Boryna bardziej przypominający podstarzałego kawalera z PGR-u, niż literackiego mocarza o wyjątkowej urodzie? Nie mówiąc o nie umywającej się do literackiej Jagnie, granej przez Emilię Krakowską, starszą zresztą od swej postaci o kilkanaście lat, co widać gołym okiem i o Gustliku-Pieczce grającym Proboszcza - o, zgrozo! Na domiar złego w scenie wypędzenie Jagny w tle przejeżdża PRL-owski samochód. Niemniej, mimo wielu wad, słabości w stosunku do powieści, serial na pewno wart jest uwagi. Reżyseria, scenariusz, adaptacja i aktorstwo stoją na wysokim, nieosiągalnym dla współczesnych polskich twórców, poziomie. No i też wyjątkowo piękna jest muzyka w tle.
Daję 8/10 lub 5/6 - zależnie od skali ocen. :)
Ostatnio zmieniony 2017-08-07, 09:45 przez lukaszlipinski, łącznie zmieniany 1 raz.
Świat według Kiepskich
Awatar użytkownika
Pabfer
USER MIESIĄCA i Prowadzący Facebooka

Re: Chłopi

Post autor: Pabfer » 2017-08-07, 13:29

Sztandarowa polska lektura doczekała się dobrej ekranizacji. Świetna gra aktorska, którą zapewniła dobra obsada. Historia z książki wiernie oddana. Reżyseria też dobra. Książka niezbyt ciekawa, więc jej ekranizacja też, ale treść bardzo wartościowa. Doceniam za liczne morały. Bardzo trudno dać mi ocenę cyferką.
Obrazek
lukaszlipinski
Paździoch
Paździoch

Post autor: lukaszlipinski » 2017-08-08, 05:50

Książka jest bardzo ciekawa, jak też ma ogromne walory literackie i edukacyjne. Poza tym zbrodnią jest ograniczanie wymagań do I tomu bądź przerzucanie "Chłopów" na poziom rozszerzony. Zresztą, nawet po takich ruchach tej i innych arcydzieł polskiej literatury dziś prawie nikt nie czyta, co najwyższej zagląda się do opracowań. Ekranizacja też jest dobra. Wiadomo, że film/serial to coś innego, niż powieść, ale jednak nie podobało mi się ograniczenie literackiego rozmachu, to, iż aktorzy grający Macieja, Antka, Jagnę i Hankę są o 10-15 lat starsi od granych przez siebie postaci oraz nie uchwycenie do końca klimatu powieści. Niemniej, marzę o tym, aby obecnie powstawały filmy i seriale przynajniej na tak wysokim poziomie. :)
Ostatnio zmieniony 2017-08-08, 06:00 przez lukaszlipinski, łącznie zmieniany 2 razy.
Świat według Kiepskich
Awatar użytkownika
Pabfer

Post autor: Pabfer » 2017-08-08, 08:48

Ja jej nie chcę umniejszać morałów, tylko mi szkoda, że nie wszyscy autorzy potrafią połączyć morał z akcją. Większość tak skupia się na jednym, że o drugim zapomina.
A z czytelnictwem masz rację. Ja lubię czytać i dlatego naturalnie się dziwię jak ktoś tym gardzi.
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Seriale polskie”