Plebania

Awatar użytkownika
Ferdas20
Moderator
Moderator

Re: Plebania

Post autor: Ferdas20 » 2016-12-29, 12:17

Moim zdaniem można to było jeszcze pociągnąć. Poziom faktycznie trochę spadł, ale nie jakoś dramatycznie.
Obrazek
Awatar użytkownika
Kizior
Typer Sezonu

Post autor: Kizior » 2016-12-29, 17:26

Poziom poziomem, koncepcja się cała zmieniła a tą sprawą z kapusiem Damięckim to się skompromitowali.
- Panie, nie dam bo nie mam, nawet jakbym chciał dać to nie dam bo mnie wyżarli do zera, do cna !
- Ale kto pana wyżarł ?
- Jak to kto, Pażdziochy biznesmeny zasrane...
- To u pana też byli ?
kacper091097
Edzio Listonosz
Edzio Listonosz

Post autor: kacper091097 » 2016-12-29, 18:35

Jakby Babci Józi się chciało to by kręcili teraz dalej na pewno.
Awatar użytkownika
Kiepski Widz
Administrator|Red. Naczelny
Administrator|Red. Naczelny

Post autor: Kiepski Widz » 2016-12-29, 18:36

A co ma babcia Józia do tego? Jakby chcieli to i bez niej by było, a z tego co ja wiem to ona by była chętna do dalszej pracy przy "Plebanii".
Obrazek
^^Kliknij^^

REGULAMIN FORUM
kacper091097
Edzio Listonosz
Edzio Listonosz

Post autor: kacper091097 » 2016-12-29, 18:42

Jest zwolenniczką PIS. Podobną sytuację można zaobserwować u Aleksandry Ciejek, która długo była niewidoczna, a teraz powoli wraca z wiadomych względów. Możliwe, że w przypadku pani Łaniewskiej trochę się jednak mylę. Nie oglądałem tego i jakoś nie żałuję, ale myśląc o tym serialu kojarzy mi się własnie ona, a sam serial na luzie mógłby być wznowiony za sprawą nowych władz.
Awatar użytkownika
Kizior
Typer Sezonu

Post autor: Kizior » 2017-03-02, 17:43

Ale upadek, Osa (Maciej Wilewski) gra w paradokumencie na jakimś niszowym kanale :-/
- Panie, nie dam bo nie mam, nawet jakbym chciał dać to nie dam bo mnie wyżarli do zera, do cna !
- Ale kto pana wyżarł ?
- To u pana też byli ?
lukaszlipinski
Paździoch
Paździoch

Post autor: lukaszlipinski » 2017-09-18, 06:33

Tytułem wstępu - tajemnicą Poliszynela jest, że "Plebania" została najpierw sztucznie unowocześniona za sprawą przeprowadzki głównych bohaterów ze wsi do małego miasta i postawienia na nowe, młodsze postacie, a następnie, gdy "przypadkiem" oglądalność poleciała przy tym na łeb (bo polecieć musiała po tym, gdy serial utracił swój swojski, prowincjonalny klimat), zdjęta z anteny. Wynikało to z polityki medialnej ówcześnie rządzącej Polską PO, która ulegała "postępowym", lewicowym środowiskom spod znaku GW/TVN, które od lat krytykowały i wyśmiewały ten serial, jako zacofany, katolicki, moherowy, etc. i domagały się zaprzestania jego emisji, a także likwidacji ostatnich potencjalnych przyczółków prawicy. Suma sumarum, serial niestety zdjęto z anteny. Część grających w nim aktorów, jak Matuszak, stała się celebrytami, a o większości zapomniano. Szkoda.
"Plebania" bowiem, w przeciwieństwie do większości seriali, nigdy nie schodziła poniżej pewnego przyzwoitego poziomu. Promowała takie wartości, jak wiara, tradycja, rodzina, patriotyzm, etc. Ale też nie była serialem cukierkowym. Księża mieli swoje wady, niektórym zależało na stanowiskach, inni mieli dzieci. W większości, z proboszczem na czele, byli jednak pozytywnymi bohaterami. Na prowincji były przypadki alkoholizmu, bójek, przemocy w rodzinie, nawet zdarzył się gwałt. A głównym negatywnym bohaterem był rewelacyjnie grany przez Dariusza Kowalskiego Janusz Tracz. :-D
Niemniej, nie było tu łopatologicznej pro-unijnej i pro-nowoczesnej propagandy, jak w "Ranczu". Wątki nie były bajkowe i kończyły się różnie - raz dobrze, innym razem źle. Lokalni menele na ogół, jak to na wsiach, byli pozytywni, nie byli jednak filozofami, ani też w większości nie doznali nagłego oświecenia, które radykalnie zmieniło ich życie. Z ekranu czuć był swojskość, prostotę, przyjemny klimat, ale także realizm. "Plebania" nie doszła też do tego poziomu absurdu, że Proboszcz zostaje biskupem, wójt Prezydentem Polski, lokalny bazgrolarz uznanym na świecie malarzem, zaś jego pies - powszechnie szanowanym w okolicy autorytetem, którego poszukiwania, gdy zaginie, stają się wręcz sprawą wagi państwowej. :mrgreen:
Jeśli ciągniemy już porównanie, nieuczciwością byłoby nie przyznać, iż "Ranczo", mimo współczesnych, zniekształcających prawdziwy obraz polskiej wsi, naleciałości, jest serialem lepszym, ze świetnym reżyserem Wojciechem Adamczykiem, wybitnym scenarzystą Robertem Brutterem, czołówką polskich aktorów oraz wsparciem medialnym, komfortem pracy i budżetem, o jakich twórcy oskarżanej o paździerzowatość, kręconej niskim nakładem środków "Plebanii" mogliby tylko pomarzyć. Ta ostatnia musiała pod koniec swego istnienia co roku walczyć o przetrwanie. W końcu zdjęto ją z anteny.
"Plebanię" oceniam na 4/6 i 7/10.
Ostatnio zmieniony 2017-09-18, 07:05 przez lukaszlipinski, łącznie zmieniany 6 razy.
Świat według Kiepskich
Awatar użytkownika
Kizior
Typer Sezonu

Post autor: Kizior » 2017-09-18, 16:30

Brutter dobrym scenarzystą nie jest !

A co do Plebanii się zgadzam ale do jej minusów i jednym z przyczynków do jej końca była sprawa kapusia Damięckiego którego wybielali w serialu. Tu przestałem już oglądać.
- Ale kto pana wyżarł ?
- To u pana też byli ?
lukaszlipinski
Paździoch
Paździoch

Post autor: lukaszlipinski » 2017-09-19, 06:36

"Plebania" była zawsze krytykowana przez tzw. postępackie środowiska medialne i hejterów na Filmwebie. Problemy jej się zaczęły jednak tak naprawdę, gdy, by odbić władzę TVP z rąk Narodowców, którzy na rok ją od PiS przejęli, PiS zdecydował się w 2009 r. podzielić nią z antykościelnym SLD, a sytuacja stała się krytyczna - gdy rok później TVP przejęła PO z PSL i SLD, dopuszczając do mediów publicznych skrajne lewactwo.
Co do Bruttera - to scenarzysta z najwyższej półki. Za dowód podam tytuły jego dzieł: Ekstradycja, Ekstradycja 2, Fuks, Operacja Samum, Ranczo, Ranczo Wilkowyje, Dziewczyny ze Lwowa, Rodzina zastępcza, Rodzina zastępcza plus. :)
Ostatnio zmieniony 2017-09-19, 07:08 przez lukaszlipinski, łącznie zmieniany 4 razy.
Świat według Kiepskich
Awatar użytkownika
Kizior
Typer Sezonu

Post autor: Kizior » 2017-09-19, 18:38

Plebania była ne jedynce a SLD wzięło dwójkę więc to wpływu nie miało na serial.
Sami twórcy postanowili popełnić harakiri dając pretekst do zdjęcia przez PO.
Co do Bruttera - to scenarzysta z najwyższej półki. Za dowód podam tytuły jego dzieł: Ekstradycja, Ekstradycja 2, Fuks, Operacja Samum, Ranczo, Ranczo Wilkowyje, Dziewczyny ze Lwowa, Rodzina zastępcza, Rodzina zastępcza plus. :)
Poza Fuksem i początkami Rancza nie widzę tutaj niczego wartościowego.
- Ale kto pana wyżarł ?
- To u pana też byli ?
Awatar użytkownika
Matrixun
Redakcja
Redakcja

Post autor: Matrixun » 2017-09-19, 20:27

Panu to ta polityka wszystko już zaślepia... :-P Dziewczyny ze Lwowa to chyba i Pan chwalił. A i pozostałe produkcje są znane i chętnie oglądane, więc gadanie, że Brutter nie jest dobrym scenarzystą jest zdecydowanie nie na miejscu. Co do Plebanii - ja ten serial ceniłem i nadal cenię za to, że poruszał wiele tematów kościelnych "od kuchni" (i od zakrystii), a ponadto były tam realistyczine przedstawione obrzędy Mszy Św., nabożeństw czy modlitw. Bo nawet w Ojcu Mateuszu, szczególnie na początku zdarzały się sakrowpadki. Co do Grzyba - może i razi, że grał go Damięcki, ale wg mnie to już był jego krok do przodu, że zagrał w takim serialu. Pieczyński albo Opania by się raczej nie zgodzili. A jego rola była dość zabawna, szczególnie jak opieprzała go jego "tak czy nie" żona albo jak nawywijał z prostytutką. Dla mnie trochę intrygująca była postać grana przez Ulę Dębską. Ta jej fascynacja Shirmą czy jak to się nazywało była interesująca z punktu widzenia religioznawstwa. A Tracza się bałem. Kowalski świetnie go grał. :-) Wiele wątków było wartych obejrzenia i zagłębienia się w nie i pewnie jeszcze nie raz i nie dwa o nich napiszę przy okazji kolejnych dyskusji w temacie. ;-)
"Kucaj na buty, garbik, fajeczka, no i leciało. He he he"
Awatar użytkownika
Kizior
Typer Sezonu

Post autor: Kizior » 2017-09-19, 20:33

Matrixun pisze:Panu to ta polityka wszystko już zaślepia... :-P Dziewczyny ze Lwowa to chyba i Pan chwalił. )
A ciekawe co pana zaślepia jak pan nie odróżniasz Wojennych Dziewczyn od Dziewczyn ze Lwowa :lol:
Co do Grzyba - może i razi, że grał go Damięcki, ale wg mnie to już był jego krok do przodu, że zagrał w takim serialu.
Nie w tym rzecz, przecież to że kapował wyszło już po ładnych kilku latach kręcenia. Mnie się nie podobało wtłaczanie w akcję serialu próby wybielania aktora poprzez postać. Przecież to było chore i pokazujące jakie układy obowiązują w mediach mimo religijnego charakteru serialu.
Ostatnio zmieniony 2017-09-19, 20:37 przez Kizior, łącznie zmieniany 1 raz.
- Ale kto pana wyżarł ?
- To u pana też byli ?
lukaszlipinski
Paździoch
Paździoch

Post autor: lukaszlipinski » 2018-01-18, 17:48

Ps.
Niedawno trafiłem mimochodem na info, iż fani "Plebanii" (podobno tacy jeszcze istnieją, mimo, iż serial nie jest emitowany od lat, a administrator skasował jego stronę) zwrócili się jakiś czas temu do nowych, konserwatywnych władz TVP z prośbą o przywrócenie emisji serialu. Niestety, dostali odpowiedź, że jest to niemożliwe, gdyż wyczerpała się formuła serialu.
Gdyby "Plebania" miała być kręcona w mieście, jak tuż przed zakończeniem emisji, rzeczywiście nie miałoby to sensu. Ale powrót wiejskich klimatów z Tulczyna byłby mile widziany.
I bardziej by się opłacał, niż fortuna wydawana rok rocznie na Sylwester.
:lol:
Ostatnio zmieniony 2018-01-18, 17:49 przez lukaszlipinski, łącznie zmieniany 1 raz.
Świat według Kiepskich
Awatar użytkownika
Matrixun
Redakcja
Redakcja

Post autor: Matrixun » 2018-01-19, 13:09

lukaszlipinski pisze:podobno tacy jeszcze istnieją, mimo, iż serial nie jest emitowany od lat, a administrator skasował jego stronę
Fani byli i są, bo to życiowy serial i ludzie utożsamiali się często z bohaterami produkcji, którzy mieli podobne problemy. A, przypomniało mi się coś jeszcze: pamiętam jak kilka lat temu jeden ksiądz opowiadał mi anegdotę, że jakaś babcia nie wpuściła go na kolędę mówiąc "Ksiądz za pół godziny przyjdzie, bo ja teraz "Plebanię" oglądam". :mrgreen:
"Kucaj na buty, garbik, fajeczka, no i leciało. He he he"
lukaszlipinski
Paździoch
Paździoch

Post autor: lukaszlipinski » 2018-07-22, 14:57

Gościłem w Okuniewie, gdzie nagrywano "Plebanię". Poza kościołem wiele rzeczy się zmieniło. Wielu ludzi migruje do większych ośrodków. Sama wieś i okolice zachowały jednak ten swojski klimat tradycyjnej polskiej prowincji. Mazowsze, na wschód od Warszawy, na granicy z Podlasiem i Lubelszczyzną. Polecam! :)
Niewiele osób dziś pamięta, że to właśnie w "Plebanii", jako pierwszej, kilkanaście lat temu poruszono temat rzezi wołyńskiej na przykładzie wątku miłości potomków katów i ofiar. Wtedy to był temat tabu. ;)
Rzeczywiście, serial przeniesiono do miasteczka jeszcze za prawicowych rządów w TVP, a zdjęto już za rządów lewicy. Trudno się jednak dziwić. Jako kościelno-konserwatywny był pod ostrzałem lewicowych środowisk medialnych i internetowych hejterów od samego początku. ;)
Trzeba też uczciwie przyznać, iż "Plebania" nie pasowałaby do wizerunku wsi, jaki mamy we współczesnych serialach, których akcja dzieje się na prowincji takich, jak prounijno-postępowe "Ranczo" czy też cukierkowa "Blondynka". "Plebania" była bowiem serialem na wskroś realnym i dotykającym problemów polskiej prowincji w III RP, z zaletami, ale też i wadami bohaterów (w tym księży). Bez upiększania i propagandy. W tym sensie przypominała "U Pana Boga za piecem" z 1998 r. (nie mylić z kontynuacjami). :)
Świat według Kiepskich
ODPOWIEDZ

Wróć do „Seriale polskie”