Zobacz koniecznie: Filmy | Forum filmowe
Świat według Kiepskich Strona Główna
 Strona Główna  Kiepscy  FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy  Rejestracja  Zaloguj
 Ogłoszenie 
WAŻNE: Dotacje dla forum. WYŚLIJ SMSa i pomóż w opłaceniu serwera - kliknij TUTAJ
Dla osób, które pomogą ranga Zasłużeni lub zdjęcie ostrzeżeń

Poprzedni temat :: Następny temat
Lektor, dubbing czy napisy?

Który ze sposobów tłumaczenia filmów jest najlepszy?
Lektor
61%
 61%  [ 11 ]
Napisy
33%
 33%  [ 6 ]
Dubbing
5%
 5%  [ 1 ]
Głosowań: 18
Wszystkich Głosów: 18

Autor Wiadomość
Biegacz 
Boczek
Długodystansowiec

Wysłany: 2015-10-12, 12:24   Lektor, dubbing czy napisy?

Który ze sposobów tłumaczenia filmów wolicie? Jak dla mnie to tylko i wyłącznie lektor, ewentualnie napisy. Jeśli chodzi o dubbing to sprawdza się tylko w przypadku filmów animowanych. Osobiście nienawidzę dubbingu w filmach, po prostu oryginalna ścieżka dźwiękowa musi być zachowana. Nie wyobrażam sobie sytuacji gdy jakiś znany aktor odzywa się nagle nie swoim głosem, to zawsze wygląda nienaturalnie. Napisy nie są jeszcze takie złe, ale mają jeden minus - ciężko skupić uwagę na tym co się dzieje na ekranie czytając jednocześnie. Oglądając film chcę się odprężyć, a napisy mi na to nie pozwalają. Dziwię się, że w większość krajów Europy już dawno pozbyła się lektorów i traktuje się go jak przeżytek. Mam nadzieję, że u nas nigdy do nie dojdzie.

A jeśli już chodzi o lektorów, to którego lubicie najbardziej? Ja to zazwyczaj nie zwracam na to uwagi, ale bardzo lubię gdy czyta Tomasz Knapik. :-D Nie wyobrażam sobie np. Świata wg Bundych z innym lektorem.

Matrixun 
Moderator|Redakcja

Wysłany: 2015-10-12, 14:18   

To po kolei wypowiem się co do każdego sposobu tłumaczenia:
* dubbing - nie za bardzo go lubię. Jeśli jest on jednak dobrze dograny i na wysokim poziomie, to w sumie mi nie przeszkadza. W filmach animowanych oczywiście jest on najlepszym rozwiązaniem, ale nie zawsze jest wykonany dobrze, co nawet w przypadku kreskówek razi.
* napisy i lektor - każde lubię w zależności od filmu - jeśli tłumaczenie lektora miałoby popsuć niektóre wypowiedzi nadając im zupełnie inny sens, to wolę czytać. Ale jeśli tekst czytany przez lektora dobrze oddaje dialogi, to jestem za. Moim ulubionym lektorem jest Jacek Brzostyński, ale lubię też M. Gudowskiego i T. Knapika.
Płażej napisał/a:
bardzo lubię gdy czyta Tomasz Knapik.
To przejedź się w stolicy komunikacją miejską - on zapowiada wszystkie przystanki. :-P
Ostatnio zmieniony przez Matrixun 2015-10-12, 14:21, w całości zmieniany 1 raz  

Kiepski Widz 
Administrator|Red. Naczelny
No jak nie, jak tak?

Wysłany: 2015-10-12, 14:22   

W filmach animowanych najlepszy moim zdaniem jest dubbing, w filmach, w których grają aktorzy to tylko lektor, napisów nigdy nie lubiłem, bo trzeba było mieć podzielność uwagi. Zerkać i na napisy i na sam film.

KiepskiDawid 
Halinka
Ale jaja!

Wysłany: 2015-10-12, 16:39   

Tylko napisy. Ani lektora, ani dubbingu nie lubię, ponieważ prawie w ogóle nie słychać głosu aktora, który w roli jest niesłychanie ważny. Ale gdybym miał wybierać pomiędzy lektorem i dubbingiem, na pewno wybrałbym lektora. Dubbingu nie umiem strawić...

Pabfer 
Prowadzący Facebooka
OKIŁ WRÓĆ!!!

Wysłany: 2015-10-12, 18:12   

Najlepsze są bez dwóch zdań napisy- tylko one nie psują gry aktorskie. Jednak wygodniej ogląda mi się film z lektorem- nie muszę nadążać z czytaniem- więc zagłosowałem na lektora.

http://kiepscy.org.pl/por...-patricka-yoki/

http://forum.kiepscy.org....mepl-vt5847.htm

Nirvana 
Ferdynand Kiepski

Wysłany: 2015-10-12, 19:57   

Ja zazwyczaj oglądam filmy z oryginalną ścieżką dźwiękową, więc jedyne co mogę zaakceptować to angielskie napisy przypadku anglojęzycznego filmu/serialu. Lubię szlifować angielski, a z napisów można wyłapać jakieś nowe słowa i zwroty.

Dubbing- w niektórych grach wypada świetnie i gra wiele zyskuje a nawet przebija oryginał. Dobrymi przypadkami są gry serii Gothic, Baldur's Gate (świetna obsada- polecam!), Wiedźmin itp. W anime też często się to zdarza, świetnym przykładem są Pingwiny z Madagaskaru, polska wersja WYMIATA! :)
W filmach dubbingu nie znoszę.

Lektor- dobra sprawa jak się słabo zna język oryginału, ale czasem też klimatyczny. Jak mówią, dobry lektor na tyle wtopi się w tło, że zapomnisz o nim podczas oglądania :P

Vito_Corleone 
Kiepski Znawca
Garbaty anioł

Wysłany: 2015-10-12, 20:35   

Zdecydowanie wybrałem napisy. Co prawda dobry dubbing też jest ok, jednak wychodzi on jedynie w niektórych kreskówkach jak np. "Pingwiny z Madagaskaru" gdzie mamy genialnego Boberka dobry jest też Stuhr we wszystkich częściach Shreka, ale już na przykład South Park po polsku wyszedł tragicznie i stracił całkowicie klimat. :-/

Lektor jest dobry tylko w programach przyrodniczych. Widziałem niejedną komedię którą położył lektor Mirek i pani Grażyna z biura tłumaczeń niemająca poczucia humoru.

Dla wszystkich wielbicieli pierwszej opcji w ankiecie polecam Kiepskich z ukraińskim lektorem. :mrgreen:

AronChuppa 
Boczek
To drogie rzeczy są!

Wysłany: 2015-10-24, 15:53   

Preferowałbym lektora, najczęściej oglądałem filmy z tego typu tłumaczeniem i nie wyobrażam sobie oglądać każdego filmu z napisami :-)

Szwejk 
Paździoch
Melduję posłusznie!

Wysłany: 2016-01-04, 20:22   

Ja preferuję lektora. W tle słychać oryginalna ścieżkę dźwiękowa, więc film nie wygląda "sztucznie"

Napisy pozwalają ocenić poziom gry aktorskiej, ale wymagają dużo uwagi...

Jeżeli chodzi o dubbing... Czasem jest rewelacyjny, a czasem film staje się "sztuczny"

Chmurka
[Usunięty]

Wysłany: 2016-01-04, 20:25   

Ja osobiście przepadam za napisami. Wtedy film jest bardziej ciekawszy i nie słychać wtrącającego się lektora. :)

Ontario 
Boczek
anime jest dla ciot

Wysłany: 2016-02-13, 16:17   

Zdecydowanie napisy. Lektor zagłusza głosy aktorów, a dubbingów po prostu często nie trawię. Na drugim miejscu lektor, za którym i tak niezbyt przepadam, a na ostatnim dubbing, który jest często (Ale nie zawsze) źle dopasowany lub źle przetłumaczony.

Derek187 
Ferdynand Kiepski
Ale jaja!

Wysłany: 2016-02-20, 13:27   

Ja także najbardziej lubię napisy, ale gdy polskie dialogi są dobrze napisane to nie mam nic przeciwko dubbingowi. Uwielbiam filmy "Asterix i Obelix: Misja Kleopatra" oraz "Shrek 2", właśnie ze względu na genialny polski scenariusz Bartosza Wierzbięty.

Lukovsky 
Ferdynand Kiepski
Karwasz Barabasz

Wysłany: 2017-08-12, 19:40   

Nie cierpię filmów z napisami. Wolę mieć ciągły kontakt z tym, co dzieje się na ekranie. Dlatego też tylko i wyłącznie lektor.
Jeśli dubbing jest dobry, to też lubię. Na przykład w "Harrym Potterze" dubbing mi się bardzo podoba. Aktualnie nie wyobrażam sobie tego filmu z lektorem, pewnie dlatego, że dubbing jest po prostu świetny.
Również w bajkach według mnie najlepszy jest dubbing. Chociaż w tych starszych bajkach jak był lektor to w sumie nie przeszkadzało mi to bardzo.
Ostatecznie wybieram "lektora".

A zasadził panu ktoś kiedyś kopa w dupę?

Pabfer 
Prowadzący Facebooka
OKIŁ WRÓĆ!!!

Wysłany: 2017-08-12, 19:54   

Ja zacząłem ostatnio dla podszlifowania angielskiego oglądać filmy w oryginale- bez dodatków z ankiety. Ma to swój urok. Tylko niektórzy aktorzy niestety mówią czasami zbyt szybko lub niewyraźnie.

Bździuch 
Ferdynand Kiepski

Wysłany: 2017-08-12, 21:03   

To oglądaj Brytyjskie, Brytyjski akcent jest dużo wyraźniejszy ;-) Amerykanie seplenią i skracają litery, natomiast Australijczycy mówią zawsze jak narąbani :-P .

Zapraszam do zapoznania się z moim scenariuszem: "Wersalka" do ŚWK (KLIK)

Pabfer 
Prowadzący Facebooka
OKIŁ WRÓĆ!!!

Wysłany: 2017-08-12, 21:06   

Cumberbatch w Sherlocku wypluwa słowa jak najnowocześniejszy karabin i to jest właśnie brytyjskie. Jednak na szczęście zrozumiałem wszystkie 14 odcinków (liczę z 2 specjalnymi).
Dunkierka jest fajna, bo tam prawie nic nie mówią :P
Oglądam amerykańskie seriale składające się na Arrowverse i jakoś daję radę.

Odpowiedz do tematu