Zobacz koniecznie: Filmy | Forum filmowe
Świat według Kiepskich Strona Główna
 Strona Główna  Kiepscy  FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy  Rejestracja  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Korona Królów
Autor Wiadomość
Pabfer 
USER DEKADY
OKIŁ WRÓĆ!!!

Wysłany: 2018-01-05, 11:28   Korona Królów

OPIS:
„Korona królów” to pierwszy serial Telewizji Polskiej poświęcony średniowiecznej historii Polski. Akcja nowej telenoweli historycznej produkowanej przez TVP rozpoczyna się w 1333 roku. Umiera król Władysław Łokietek zmęczony walką o zjednoczenie podzielonej na dzielnice Polski. Na tronie zasiada jego jedyny żyjący syn – Kazimierz, w którego rolę wciela się Mateusz Król. W tle miłość, dworskie intrygi, trudne relacje z żoną Anną (Marta Bryła) i matką (Halina Łabonarska), zdrady i walka o wpływy.

LICZBA ODCINKÓW 1. SEZONU: 68
Są planowane następne sezony

W obsadzie nie ma wielu znanych nazwisk. Warte uwagi to: Łabonarska, Gonera, Sapryk, Orzechowski.

MOJA OCENA:
Ocena po obejrzeniu 5 odcinków. Polska ma wreszcie własną wersję Wspaniałego Stulecia. Porównania z Grą o Tron nie są trafne, bo w Koronie Królów nie ma przemocy i seksu- tzn. tylko o tym gadają raz na jakiś czas, a nie pokazują żadnych brutalnych czy gorszących scen. I bardzo dobrze. To raczej Wspaniałe Stulecie- spokojny serialik historyczny, który nie jest telenowelą, ale niewiele mu do niej brakuje. Na szczęście to nie oznacza nudów zamiast akcji, ponieważ to serial historyczny, więc muszą być jakieś intrygi, walki itp. Serial bardzo mnie wciągnął. Odcinki są krótkie, ale treściwe- bez zbędnego przedłużania. 5. odcinek zakończył się dobrym cliffhangerem. Mam nadzieję, że wynika on z nieporozumienia, a nie okaże się prawdą, ale zobaczymy. Nie uważam scenografii i charakteryzacji za tandetną. Oczywiście wiadomo, że zawsze da się lepiej, ale bez przesady- wygląda to realistycznie, a nie wali kiczem jakby tego chcieli niemieccy (krzyżaccy :P ) dziennikarze, którzy mają osąd już ustalony z góry, bo mamy konserwatywne wartości, więc jak najdalej od tego... Niski budżet przeszkadza mi tylko w tym aspekcie, ze nie mamy ukazanych żadnych wojen, jednak tu twórcy sprytnie wybrnęli, ponieważ opowiadają o tym w napisać na początku odcinka (jak w Gwiezdnych Wojnach :P ) W kwestii języka powiem tak- bardzo doceniam kawał dobre roboty Sienkiewicza przy tworzeniu Krzyżaków- napisał ich XV-wiecznym, a nie ówczesnym sobie językiem. To było jednak bardzo męczące dla mnie i moich kolegów z klasy. Tutaj mamy język współcześniejszy i bardzo dobrze- trzeba się dostosować do widza. To faktycznie nierealistyczne, ale po pierwsze ten język nie jest jakoś super nowoczesny, więc nie czuć tandety, tylko po prostu nie jest XV-wieczny, a po drugie, to jeśli taki zabieg ma im zwiększyć oglądalność i promować kulturę polską jeszcze szerzej, to uważam, że wybrali dużo mniejsze zło dla wyższego dobra. Pseudokrytycy się wymądrzają, a w serialu, którego chcą, odnieśliby wielki sukces, gdyby zrozumieli co trzecie słowo, jakby im bohaterowie zaczęli rzucać jakimiś np. gędźbami.
W wielu serialach mnie drażni, że fabuła rozwija się bardzo powoli. Tutaj od razu coś się dzieje, jesteśmy wciągnięci w wir walki o polską koronę. W dodatku dano radę od razu charakterystycznie nakreślić wszystkie najważniejsze postaci- od początku wiemy z kim mamy do czynienia. Wielki szacun za to. Tylko 1 wada- reklamowano ten serial jako historię 2 królów, a tymczasem Łokietek ginie już w 4. odcinku. Spodziewałem się, że zginie w finale 1. sezonu, czyli w miarę szybko go zabraknie (bo planują kilka sezonów), ale nie spodziewałem się, że aż tak szybko. Rozczarowało mnie to trochę. Jednak widzę, że to nie ma wpływu na poziom fabuły, a może nawet ją podkręci, więc już się nie czepiam.

10/10

Kizior 
USER MIESIĄCA
imię bez a - JAN

Wysłany: 2018-01-05, 18:17   

Swoje o tym serialu napisałem już w Wolnym Temacie, tu dodam że jest lepiej niż się spodziewałem. Największe plusy:
- nieopatrzone twarze aktorów
- stroje
- budynki (poprawiono błędy z wielu superprodukcji gdzie wszystko musi być stare jakby nigdy nie było nowe)
- osiągnięty minimalnymi środkami efekt średniowiecza
- ładni ludzie w sumie, nie odpychają jak ci z rodzinki.pl i innych serialików
- zero greenboxów
- goła baba w jeziorze
- To u pana też byli ?

Pabfer 
USER DEKADY
OKIŁ WRÓĆ!!!

Wysłany: 2018-01-05, 19:04   

Kizior napisał/a:
Największe plusy:

Dla mnie to akurat źle.

Jeszcze zapomniałem bardzo pochwalić czołówkę, a w szczególności muzykę.

Kizior 
USER MIESIĄCA
imię bez a - JAN

Wysłany: 2018-01-05, 19:12   

Pabfer napisał/a:
Kizior napisał/a:
Największe plusy:

Dla mnie to akurat źle.

A co pan, wolałbyś Karolaka, Adamczyka, Szyca ?!
- To u pana też byli ?

Pabfer 
USER DEKADY
OKIŁ WRÓĆ!!!

Wysłany: 2018-01-05, 19:28   

Ich nie, ale myślałem w taki sposób, że bym chciał dobrych aktorów, a jak dobrzy, to opatrzeni, bo ich ludzie doceniają. Ty akurat wymieniłeś opatrzonych, ale złych. To jest różnica.

Kizior 
USER MIESIĄCA
imię bez a - JAN

Wysłany: 2018-01-05, 19:42   

To kogo z tych opatrzonych a dobrych byś widział ?
- To u pana też byli ?

Pabfer 
USER DEKADY
OKIŁ WRÓĆ!!!

Wysłany: 2018-01-05, 20:10   

Sam nie wiem, dużo ich. Np. Żmijewskiego. Jest też cała masa świetnych, ale kodziarzy, więc by odrzucili tę rolę, ale gdyby jednak nie, to by dobrze wypadli.
Szkoda, że nie puszczają tego w piątki. Szykowałem się na dzisiaj i się rozczarowałem.

Kizior 
USER MIESIĄCA
imię bez a - JAN

Wysłany: 2018-01-05, 20:12   

Pabfer napisał/a:
Sam nie wiem, dużo ich. Np. Żmijewskiego.

I kogo on miałby zagrać tylko dla samego zagrania ?
- To u pana też byli ?

Pabfer 
USER DEKADY
OKIŁ WRÓĆ!!!

Wysłany: 2018-01-05, 20:16   

Nie chodzi o to żeby teraz coś na siłę wtryniać, tylko mogli od samego początku lepiej obsadzić. Jednak rozumiem, że budżet zbyt mały, a gra aktorska nie wieje sztucznością, więc nie będę zbytnio marudzić.

Kizior 
USER MIESIĄCA
imię bez a - JAN

Wysłany: 2018-01-05, 20:22   

Ale to było nie było telenowela jest z założenia. Więc gdzie by Źmijewski się nadawał. To ma być wyważone jak Plebania w najlepszym okresie.
- To u pana też byli ?

kacrudy 
Ferdynand Kiepski

Wysłany: 2018-01-05, 22:11   

Obejrzałem trzy odcinki i ogólnie mi się podoba, choć mnie za bardzo nie wciągnął, ale mnie po prostu nie kręcą takie klimaty. :-P Na duży plus zasługuje scenografia, świetnie wyglądające wnętrza zamku. Gra aktorska prezentuje się przeciętnie, ale zawsze mogło być gorzej. :-) Tylko nie podoba mi się, że chcą go ciągnąć jak telenowelę.
Fajny też lektor na początku każdego odcinka. :-D
8/10.

Vito_Corleone 
Ferdynand Kiepski
Garbaty anioł

Wysłany: 2018-01-07, 13:09   

A mnie się nie podobało. Jestem w stanie wybaczyć skromną scenografię czy nieścisłości historyczne, ale czemu ktoś zatrudnił do takiego ogromnego przedsięwzięcia (słowa Kurskiego) jakiś trzecioligowych aktorów rodem z paradokumentów? Śmiech i memy tyle dobrego z tego serialu, no może jeszcze goła baba. Nieporozumieniem jest dla mnie, że zdecydowano się na telenowelę zamiast mini serialu jak to się zazwyczaj robi przy produkcjach historycznych.

Ferdas20 
Moderator
Róbta co chceta

Wysłany: 2018-01-07, 13:27   

A mnie się podoba taka formuła. Uważam, że jest to fajnie i w przystępny dla widza sposób przedstawione. Sam nie jestem fanem seriali kostiumowych i historycznych, ale ten nawet przyjemnie mi się ogląda.

kacrudy 
Ferdynand Kiepski

Wysłany: 2018-01-07, 17:28   

Vito_Corleone napisał/a:
Nieporozumieniem jest dla mnie, że zdecydowano się na telenowelę zamiast mini serialu jak to się zazwyczaj robi przy produkcjach historycznych.

To jest właśnie powód, dla którego nie zostanę z serialem na dłużej - nawet mimo wielu atutów. "Wspaniałe stulecie" też mi się podobało, ale nie wytrwałem z powodu jego długości. "Korona Królów" pod tym względem wygląda tak samo i tak oto szybko się wynudzę oglądaniem. :-)

Pabfer 
USER DEKADY
OKIŁ WRÓĆ!!!

Wysłany: 2018-01-07, 17:32   

Dla mnie obie wersje są dobre, a miniseriali jest więcej, więc liczę jako atut, że tym razem zrobiono inaczej. Poza tym przyzwyczaiłem się do układu telenoweli, oglądając Pierwszą Miłość. Tutaj poziom będzie bez porównania wyższy i nie trzeba tłumaczyć dlaczego.
Ja się nie znudzę, bo odcinki są krótkie, więc nie ma tam czasu na głupoty.

Kizior 
USER MIESIĄCA
imię bez a - JAN

Wysłany: 2018-01-07, 23:53   

To jedyny serial którego nie można spojlerować :-D
bo każdy historię może doczytać sam jak ma braki w tej materii. I pod tym kątem sobie można popatrzeć, jak sobie ktoś inny wyobraża tamte wydarzenia.
- To u pana też byli ?

Pabfer 
USER DEKADY
OKIŁ WRÓĆ!!!

Wysłany: 2018-01-09, 19:00   

Odcinek 7:

Bardzo dobry odcinek. Niby telenowela, a takie akcje... Porwania, intrygi, spory wagi państwowej. Duża rola Orzechowskiego, więc z grą aktorską było dzisiaj dobrze. Nie było miejsca na nudę, cały czas coś się działo.
Dopiero teraz mi przyszło do głowy, że ten Kucharz jest podobny do Ferdka :-P

Dopisałem numer odcinka, jak w przypadku innych seriali. - Kiepski Widz

Kizior 
USER MIESIĄCA
imię bez a - JAN

Wysłany: 2018-01-09, 19:04   

A mi on Boczka od samego początku przypomina :lol:

Odcinek bardzo dobry, aż nie można doczekać się następnego.
- To u pana też byli ?

Pabfer 
USER DEKADY
OKIŁ WRÓĆ!!!

Wysłany: 2018-01-09, 19:08   

Mam nadzieję, że cliffhangery pozostaną na poziomie aż do końca serialu. Znam seriale, których pierwsze odcinki kończą się tak, że szczena opada, ale dalej zaczyna być nijako.
Bardzo żałuję, że to jednak prawda co do naszych bratanków Węgrów.

Kizior 
USER MIESIĄCA
imię bez a - JAN

Wysłany: 2018-01-09, 19:14   

Oni to jeszcze wtedy nie byli naszymi bratankami.

A o dalszy ciąg nie ma co się martwić bo historia będzie jeszcze ciekawsza przecież.
- To u pana też byli ?

Pabfer 
USER DEKADY
OKIŁ WRÓĆ!!!

Wysłany: 2018-01-09, 20:46   

Kazimierz Wielki miał kilka żon. Szkoda mi, że kiedyś Litwinka odejdzie, bo ją polubiłem. Oby jak najpóźniej.

Kizior 
USER MIESIĄCA
imię bez a - JAN

Wysłany: 2018-01-10, 00:12   

Też polubiłem aktorkę i postać. Oby nie skończyła jako kodziara.

Kilka żon i kilkanaście nałożnic, akcji na kilkaset odcinków.
- To u pana też byli ?

lukaszlipinski 
Waldek
lukasz_dom

Wysłany: 2018-01-10, 12:35   

Z braku czasu nadmienię jedynie, iż podziwiam samozaparcie ludzi, którzy są w stanie takie produkcje, jak właśnie wspomniana "Korona Królów", "Wspaniałe stulecie" czy "Belle Epoque" oglądać. Jeśli chodzi o filmy i seriale historyczne, wolę jednak superprodukcje w starym stylu, vide "Bona", "Potop" czy - ostatnia moim zdaniem udana - "Ogniem i mieczem", a konwencja telenoweli do mnie nie przemawia, zwłaszcza, że przy naszych skromnych środkach budżetowych często wychodzi z tego gorsza wersja teatru telewizji. :)

Pabfer 
USER DEKADY
OKIŁ WRÓĆ!!!

Wysłany: 2018-01-10, 17:39   

Ja z seriali historycznych najbardziej lubię te o I i II WŚ, które nie są telenowelami, ale na inne też chętnie spojrzę- np. na Czarne Chmury i faktycznie Czarne Chmury były lepsze, ale Koronę Królów też się bardzo miło ogląda.

Kizior 
USER MIESIĄCA
imię bez a - JAN

Wysłany: 2018-01-10, 17:51   

lukaszlipinski napisał/a:
ostatnia moim zdaniem udana - "Ogniem i mieczem",

Zamachowski jako Mały Rycerz to coś udanego ? To dno i profanacja jak i cały film.
Po prostu nikt po 89 nie zrobił dobrego filmu/serialu historycznego mówiącego o czasach przed II WŚ. Teraz dopiero na nowo uczymy się jak to kręcić i jak oglądać.

A wybitnego Potopu też by się czepiali, bo np. klasztor inaczej wygladął podczas potopu szwedzkiego niż na filmie.
- To u pana też byli ?

Odpowiedz do tematu